AGATHA CHRİSTİE – KÖŞKTEKİ ESRAR
| RADYO TİYATROSU |

Sesli Kitap / Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Agatha Christie’nin Köşkteki Esrar isimli romanında, üst tabakadan insanların, sırları anlatılıyor. Anthony Cade tarafından anlatılan hikayede, Herzoslovakya ülkesinin geçmişi ve geleceği işleniyor. Anthony Cade’in, arkadaşı adına, bir işi yerine getirmek üzere İngiltere’ye gitmesiyle kendisini bir cinayet komplosunun ortasında bulması bir oluyor. Ve birileri ne pahasına olursa olsun Herzoslovakya’da monarşinin tekrar kurulmasına engel olmak istiyor. “Bacalar” adı verilen ünlü bir köşkte bulunan bir ceset ve kayıp bir değerli taş.

Tüm bilinmezler düğümünü çözmek için güçlerini birleştiren Scotland Yard ve Fransız Emniyeti dönüp dolaşıp aynı noktada kilitleniyorlar. Cade, başmüfettiş Battle’a karşı kendisini temize çıkarmak isterken, bir yandan bu olaylar onu son derece heyecanlandırıyor ve bir müfettiş edasıyla olayları çözmeye çalışıyor. Agatha Christie’nin romanındaki başkarakter olan Cade’in karakter özellikleri okuyucuları bir hayli eğlendiriyor. Hem olayların akışı, gelişimi ve çözümü bakımından hem de dil bakımından çok sürükleyici bir kitap. Sesli Kitap Arşivi olarak Agatha Christie’nin Köşkteki Esrar isimli eserini sizlere radyo tiyatrosu olarak sunuyoruz. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Kitaptan Kısa Kısa
“Hala demokrasiyi savunuyorum ama bunu insanlara anlatmak için güçlü olmalısınız. İnsanlar kardeş olmak istemiyorlar, ama bir gün nasıl olsa olacaklar, bunu bilmiyorlar.”
“Halkın büyük çoğunluğu komşunun ne düşüneceğini merak eder. Ama aristokratlar öyle değiller. Akıllarına gelen ilk şeyi yapar ve başkalarının onlar hakkındaki düşüncelerini umursamazlar.”
“Hâlâ tüm insanların kardeşliğine inanıyorum ama henüz çok erken. Bir on yıl daha geçmesi gerek bunun için. Sabırsızlığın yararı yok. Değişim uzun bir süreçtir.”

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

İngiltere’de 1890 yılında doğan Agatha Christie, 66 polisiye romanı, 14 kısa öykü yazmış ve 1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almış. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazan Agatha Christie, 1926 yılı içinde 11 gün ortadan kaybolmuştur. Günler sonra arabası bir göl kenarında bulunan yazar, bu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamıştır. Kimileri bunun kaza süsü verilmiş bir senaryo olduğunu düşünürken kimileri de hafızasını kaybetmiş olabileceğini düşünmüş.

Biyografi yazarı Laura Thomson’a göre Agatha’nın merakından dolayı 6 yaşında okumayı yazmayı öğrendiğini belirtir. Guinness World Records, Christie’yi tüm zamanların en çok satan romancısı olarak listeler. Mülkü, eserlerinin, dünyanın en yaygın olarak yayınlanan kitaplarının sıralamasında, yalnızca Shakespeare’in eserlerinin ve İncil’in arkasında üçüncüdür. En az 103 dile çevrilmiş eserleri ile Agatha Christie’nin dünyada bugüne kadar 100 milyon satışla dünyanın en çok satan yazarlarından birisidir. Tam adı, Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mallowan olan yazar, 12 Ocak 1976 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız