TELEFONUNUZUN DİNLENDİĞİ NASIL ANLAŞILIR

Son dönemlerde siyasilerin telefonları çok sık dinlenmekte. Haberlerde birçok dinlenme sonucu ulaşılan diyalogları görmüşsünüzdür. Son zamanlarda oldukça gündemde olan telefon dinlenmeleri birçok insanın korkulu rüyası haline geldi. Telefonunuzun dinlenmesi için çok önemli biri olmanız ya da gizli işler yapmanız gerekmiyor. Peki telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini nasıl anlayabilirsiniz? Sesli Kitap Arşivi olarak sizlere bu yazımızda kısaca bahsedeceğiz.

En sağlam kanıtı siz telefonda konuşurken cızırtıların, tıkırtıların ve yankıların oluşmasıdır. Eğer bunlar oluyorsa muhtemelen hatta 3. bir kişi vardır. Ayrıca telefonunuzun şarjı çok çabuk bitiyorsa dinleniyor olma ihtimalinizde oldukça yüksektir. Telefonunuzun mikrofonu çevredeki sesleri toplayarak dinleyen kişiye iletiyor olabilir. Bu da şarjınızı hızlı tüketir. Telefonunuzu uzun bir süre kullanmadıktan sonra tekrar elinize alın. Eğer telefonunuz gene sıcaksa dinleniyor olabilirsiniz.

Telefonunuzda casus yazılım olup olmadığını bilmiyorsanız dediğimiz şeyi yapmanızda fayda var. Eğer bu tarz bir yazılım varsa kullanılmaya başlandığı anda kaynak bir SMS mesajı alır. Eğer bundan şüpheniz varsa kullandığınız operatörden ayrıntılı fatura isteyin. Eğer bir yazılım varsa gönderilen SMS sizin faturanızda çıkar. Son zamanlarda yaygınca kullanılan bir şey telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini tespit eden programlardır. Telefonlarınıza bu programları indirerek merak ettiğiniz bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Akıllı telefonlarla yalnızca dinlenmiyor, aynı zamanda başka bilgilerimiz de ellerine geçiriliyor olabilir. Bankacılık işlemleriniz, fotoğraflarınız, özel mesajlarınız başkalarının elinde olabilir. Eğer bu tarz bir şeyden korkuyorsanız en mantıklı tedbir telefonunuza sık sık format atmanızdır.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.