18 MART ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞLARI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Osmanlı ordusuyla itilaf kuvvetleri donanması arasında geçen savaştır. 19. yüzyılın sonlarında sömürgelerine artıran büyük devletler amansız bir silahlanmaya gittiler. Bu silahlanma sonucu Avrupa’daki siyasi güçler çıkarları doğrultusunda bloklaşmaya başladı. İngiltere, Fransa ve Rusya’nın başını çektiği oluşum, itilaf devletlerine oluştururken sömürgeleri olmayan ve sonradan gözünü açıp pastadan pay alabilmek için uğraşan Almanya ve İtalya bir tarafta yer alıyordu. İttifak grubu olarak adlandırılan bu ekipte Rusya’nın baskısından bunalan ve çok uluslu yapısı ile köklü devlet Avusturya – Macaristan İmparatorluğu da vardı.

İlişkilerin gitgide gerildiği savaşçılarının atıldığı ortamda İtalya taraf değiştirdi. Almanya ise çıkacak olan savaşta birçok avantajından dolayı ve en önemlisi Savaş alanını genişletip yükünü azaltmak adına Osmanlı’yı yanında görmek istiyordu. Osmanlı imparatorluğu ise gerek içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulmak, gerek yakın zaman önce kaybettiği savaşları telafi edebilmek adına başta İngiltere’nin yanında yer almak istedi ise de istenmemesi üzerine birkaç farklı girişimin ardından zaten uzun süredir birçok alanda yakınlaştığı Almanya’nın yanında yer aldı. Damarda duymayacağı açık olan kan Avusturya Macaristan veliahtının Bosna’daki suikasti ile 1914’te atmaya başladı. Çanakkale Boğazı’na saldırı ve orada bir cephe açılması fikrinin bir Rus isteği ile ortaya çıktığı bilinmektedir. 1914 sonlarında Doğu Cephesi’nde Erzurum Köprüköy ve Azap saldırılarının Osmanlı lehine geliştiği bir sırada Rus çarı 2 Nikola 2 Ocak 1915’te İngiltere’ye müracaat ederek Doğu Anadolu’da savaştığı Türkiye’nin herhangi bir zayıf yerinde yeni bir cephe açıp açamayacaklarını ve kendilerine askeri malzeme konusunda yardımcı olup olmayacaklarını sordu.

Seslendiren: DFT Tarih

Bir Tarih Böyle Yazıldı

Çar bu isteği yaparken asla Çanakkale boğazından bir cephe alacağını düşünmüyordu. Fakat çarın isteğinin Londra’da değerlendirildiği günlerde Çanakkale Boğazı’na saldırı düşüncesi ingilizlerde özellikle de Winston Churchill da netleşmişti. İngiltere Bahriye nazırı olan Winston Churchill savaşın başından beri Çanakkale üzerine gidilmesi konusunda ısrarcıydı. Rusya’nın bu isteği ile gerekli koşullar oluşmuştu. İngiliz kabinesi bu teklifi konuşurken Deniz bakanı Ocak 1914 den beri Çanakkale boğazını abluka altına tutan Amiral Carden dan boğazın yalnız denizden zorlanmasının mümkün olup olmadığını sordu. Amiralin iyi bir plan ve güçlü bir donanma ile bu işin kolay olacağını belirtmesi İngiliz kabilesinin paçaları sıvama itti. 20 Ocak 1915 tarihine kadar gerekli planlar yapıldı. İngiltere bu harekat için Fransa’nın da desteğini istiyordu.

Winston Churchill, vakit kaybetmeden Fransız meslektaşı Victor Augagneur’a bu isteği bildirdi. Fransızlar doğudaki sömürülmemiş bu bakire toprakları İngiltere’nin tek başına almasına izin vermemek adına Armada’ya filoları ile katılacaklarını bildirdiler. Yenilmez Armada’sını yüzen çelik kalelerden  oluşturan itilaf kuvvetleri boğaza saldırarak bir taşla birçok kuş vurmak istiyordu. Çanakkale boğazı çok zorlanmadan bir iki gün içinde geçilecek istanbul işgal edilecekti. İstanbul’un işgali hem tüm dünyada hayret uyandıracak hemde şehir Osmanlı’nın kalbi olduğu için Türkler savaştan çekilecekti. Bu gösteri karşısında tarafsız olan Bulgaristan ve Romanya İngilterenin yanında yer alacak Almanya’nın etrafını saran çember tamamlanacaktı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.