AHMET HİKMET MÜFTÜOĞLU – BİR MENEKŞENİN ERGÜZEŞTİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Bir sabah Tanyeri ağarırken bu yedi kişi, güneşe karşı diz çöküp, boyun eğip duâlar ettiler ve hepsi beraber garba doğru yola düzüldüler. Alparslan tapmak nedir bilmiyor; güneş, Tanrı nedir anlamıyordu… Yolda ihtiyar, herkese bir îmânın elzem olduğunu ona anlatıyor ve kâinatı canlandıran, güneşe, ve onun karısı aya, yavruları gökte yıldızlara, yerde ateşlere tapmadan yaşamak mümkün olmadığını ihtar ediyordu. Bu telkin günlerce, haftalarca devam etti.

Bir güzel sabahtı. Alparslan uyanmış, gözlerini oğuyordu. Çalıların arasından Hanku kız göründü. Çevik ve şakraktı. Alparslan’ı aldı. Şafak sökmeğe başlamıştı. Arkalarında kalan altın dağların tepelerinden gecenin, sanki bir siyah kadifenin incelerek, süzülerek, eriyerek bir gümüşî tül hâline giren son karanlığı ilk gölgeye tebeddül ettiği sırada bunlar da tepenin üstüne çıkmışlar ve bir geniş çamın altında diz çökmüşlerdi… Çalıların arasında uyuyan kuşlar da uyanmışlar, gagacıklarını açmışlardı. Doğan güneşin üstlerine serptiği her yudum renk bunların mini mini ağızlarında bir damla âhenk oluyor ve etrafı çınlatıyordu. Yabâni güller, dağ çiçekleri göğüslerini ışıkların okşayışlariyle yavaş yavaş açıyorlardı. Hanku ile Alp etraflarına baktıkları zaman her zümrüt otun ucunda bir tâne elmasın parladığını gördüler. Kendilerinden geçtiler ve hülyâ âlemine göçtüler. Doğan güneşe doğru boyunlarını büktüler, gözlerini diktiler, baktılar, baktılar…

Seslendiren: Atsız Karaduman

Yazar Açıklaması

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, 3 Haziran 1870, İstanbul’da doğdu. Müftüoğlu Diplomat olarak görev yaparken bir yandan da edebiyatla uğraşmış olan Ahmet Hikmet Müftüoğlu, ilk başlarda Servet-i Fünun Topluluğu içinde yer almış, daha sonra bu toplulukla bağlarını kopararak Türkçülük akımını benimsemiş bir yazardır. Hikâyelerini birleştirdiği “Çağlayanlar” adlı kitabı, milliyetçilik duyguları ile milli edebiyatta önemli bir yere sahiptir. Eğitimine Soğukçeşme Askerî Rüşdiyesi’nde başladı; Galatasaray Lisesi’nde devam etti.

Bu okulda Tevfik Fikret ile arkadaş oldu. İlk eseri “Leyla Yahut Bir Mecnun’un İntikamı” lisede iken yayımlandı. 1888’de eğitimini tamamladıktan sonra Hariciye Nezaretinde çalışmaya başladı; bir yandan da Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır. Edebiyata olan ilgisini çeviri yaparak devam ettiren Müftüoğlu, Fransızca’dan iki çeviri eser yayımladı. 1896’de Servet-i Fünun adlı edebiyat topluluğuna katıldı. 1898-1908 arasında Galatasaray Lisesi’nde ders verdi; bir yandan da Hariciye Nezareti’ndeki görevine devam ediyordu. 1926’da Ankara’da Hariciye Müsteşar vekaletini üstlendi, aynı yıl içinde bakanlığın müsteşarı oldu. 1927 yılında İstanbul’da karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. İstanbul Maçka Mezarlığı’na defnedildi.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.