ALBERT CAMUS – SİSİFOS SÖYLENİ

Sesli Kitap Açıklaması

“Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir.” Albert Camus, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı Sisifos Söyleni’nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. Tahsin Yücel’in dilimize kazandırdığı eser, 20. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir.

Tanrıların, hep yeniden aşağıya yuvarlanacak olan taşı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları Sisifos, cezasını bilinçli olarak kabullenmiş, tekrar yuvarlanacağını bildiği halde taşı bütün gücüyle yukarı taşır. Camus saçma kavramını işte bu noktada tanımlar: boşuna olduğunu bildiği halde direnen insan. Yaşamın anlamı ancak, dünyanın saçmalığını ve yenilginin daima tekrarlanacağını bile bile kötülüğe direnmek olabilir, insanlığa gerçek boyutlarını ancak bu başkaldırı kazandırabilir. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Yazar Açıklaması

Albert Camus, Fransız bir filozof, yazar ve gazeteci. 7 Kasım 1913 tarihinde Cezayir’in kuzeydoğu bölgesindeki liman kenti Bonê (günümüzün Annaba) yakınlarındaki küçük bir köy olan Mondovi’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre sonra, Camus bir yaşından küçükken, babası askerlik hizmetine geri çağrıldı ve 11 Ekim 1914’te Marne’nin ilk savaşında şarapnel yaralarından hayatını kaybetti. Okuma yazma bilmeyen, kısmen sağır olan ve konuşma patolojisinden etkilenen Camus’un annesi Catherine, bir mühimmat fabrikasında çalıştı ve aileyi desteklemeye yardımcı olmak için evlere temizliğe giderdi.

Çocukluğu yoksullukla geçti. Cezayir Üniversitesi’nde eğitimi burslarla tamamlandı. Parlak bir felsefe öğrencisiydi. Öğrenciyken tiyatro kurdu ve hem yönetmenlik yaptı hem de oyunlarda rol aldı. 1932’de Bakalorya derecesini aldı. Albert Camus ayrıca sosyoloji ve psikoloji alanında sertifikalar aldı. 1936’da lisans felsefesini (Bachelor of Arts) tamamladı. Ancak Camus nihayetinde ateist oldu ve bir düşünür olarak dini inancı “felsefi intihar” olarak gördü. Bu fikir Camus’un saçma felsefesine dayanıyordu. 1957’de Camus, çalışmaları için Nobel Ödülü’nün büyük bir ayrımını aldı. 4 Ocak 1960’da 46 yaşında trajik bir kayıpla Paris yakınlarındaki bir araba kazasında hayatını kaybetti.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız