ALLAME SEYYİD İBN TAVUS
KERBELA ŞEHİTLERİNİN ARDINDAN

Sesli Kitap Açıklaması

Kuşkusuz insanlık tarihine adını ve hedefini altın harflerle yazdıranlar içinde Kerbela kahramanı, özgürlük sembolü ve abidesi olan Hz. Hüseyin’in (a.s) yeri bir başkadır. Öyle ki, bu fedakarlık karşısında saygıyla eğilmeyen hiçbir insan bulunamaz.

O, İslam toplumunda dinin yozlaşmaya yüz tutup saptırılmak istendiği ve dini eğitimlerin arka plana atıldığı, kişilerin ilahlaştırılıp saltanatın “din” diye yutturulmak istendiği karanlık bir devrin karanlığına kızıl kan meşalesi ile aydınlık saçıp aydın sayfaların nasıl oluşturulabileceğini gösteren bir hidayet meşalesi, fitne ve bela tufanından Nuh’un kurtuluş gemisi gibi insanlığı kurtuluş sahiline taşıyan gemi olmuştur.

İşte bu özgürlük öğretmenini, Kerbela okulunu ve şahadet dersini daha iyi idrak edebilmek için Şia ulemasının itibar ettiği Seyyid İbnTavus’un (589-664 h.) akıcı bir üslup ve eğitici bir metotla kaleme aldığı “el-Luhuf” adlı eserini okuyucularımıza sunarak, kaynak eser olan bu kitabı minnet borçlu olduğumuz Hüseyni şehitlerin ve Zeynebi şahsiyetlerin ruhuna ithaf ediyoruz.

Yazar Açıklaması

Seyyid b. Tavus (r.a) hicri 589’da Ebu İbrahim Musa b. Cafer’in evinde dünyaya gelerek Ali ismini aldı.[1] Ebu İbrahim’in hanımı Hille’nin meşhur âlimi Verram b. Ebu Faris’in kızıydı. Ali dedesi Verram ve babası Ebu İbrahim’in yanında alfabeyle tanıştı. Ali’nin 13. babası İmam Hasan Müçteba’dır. Verram şöyle diyor: “Ebu İbrahim Şeyh Tusi’nin kız tarafından torunudur.[2] Verram 2 Muharrem hicri 605’de dünyadan göçtü. Bu zatın ölümünden fazla geçmeden Ali b. Musa’da vefat etti. Şunu da belirtmek gerekir ki Hille yıldızları bunlarla tükenip gitmedi.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız