ANTOINE DE SAINT-EXUPERY – BİR REHİNEYE MEKTUP

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Bir Rehineye Mektup Saint-Exupéry bu metni, Yahudi köklerinden dolayı o sırada Jura bölgesine sığınan dostu Léon Werth’in bir romanına önsöz olarak yazmıştır. Roman yayımlanmayınca metni epey değiştirir.

Dostu isimsizleşir, işgalcinin rehinesi durumundaki Fransız halkını simgeler hale gelir. Eser, Portekiz seyahati, Sahra anıları ve ABD deneyimi gibi yazarın hayatındaki yakın tarihli olayları ele alan altı kısa bölümden oluşmaktadır.

YazarAntoine de Saint-Exupery
YayıneviKırmızı Kedi
SeslendirenSez Kitaplığı

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Antoine de Saint-Exupéry, (29 Haziran 1900, Lyon – 31 Temmuz 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle “Küçük Prens” isimli eseriyle ünlenmiştir. İsviçre’de öğrenim gördü.

İlk kitabı 1928’de yayımlandı: “Güney Postası” (Courrier-Sud). İkinci kitabı: “Gece Uçuşu” (Voil de Nuit).1939 yılında yakın dostu Andre Gide’in ısrarı ile bir pilotun gözünden yazdığı “İnsanların Dünyası” (Terre des Hommes) Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü’nü kazandı.

1943 yılında ünlü romanı “Küçük Prens” (Le Petit Prince) yayımlandı. Aynı yıl II. Dünya Savaşı sırasında tekrar ordu için uçmaya başlayan yazar 1944 yılında vurulmuş ve büyük bir kaza geçirmiştir. Uçağı ve cesedi bulunamamıştır. Yeni yapılan Lyon Havaalanına onun adı verilmiştir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.