BERNARD LEWIS – ALAMUT KALESİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kazvin İran İranın başkenti Tahran’da 165 kilometre kuzeybatısında ve Hazar Denizi’nin güneyinde bulunan bu şehir soğuk, kuru ve fırtınalı bir iklime sahip. Bu antik şehrin 7000 yıldan daha uzun bir tarihi vardır. Kazvinin 35 kilometre kuzeydoğusunda Elbruz dağlarındaki ve uzun izole vadinin adı Alamut’dur. Bir zamanlar kurulmuş özerk bir devletin merkezi olan vadi biri aynı adı taşıyan çok sayıda kale tarafından korunuyordu.

Ünlü gezgin Marco Polo‘nun anılarında vermiş olduğu bilgilere göre tarihe adları Haşhaşiler olarak geçen elemût Beldetül İkbal ismail öğretileri inanç ve yaşam biçimi temelleri üzerine kurmuş oldukları devletin merkezi burasıydı. Alamut veya yerel telaffuzu ile Elamutun kelime anlamı Kartal yuvasıdır. Ancak Bernard Lewis’e göre kalenin orijinal isminin tam telaffuzu Alamut şeklinde değildir. Bu noktaya az ileride döneceğiz. Görünümü ve konumu itibariyle bu kale ismini sonuna dek hak ediyor. Bir çağa damgasını vurmuş olan gördüğünüz bu kalıntılar müthiş bir tarih hikayesine tanıklık etmiş yapıdan geriye kalanlar.

1332 yılında bir Alman Papaz yeni bir haçlı seferi düzenlemeyi planlayan Fransa kralı 5.Philippe sefer sırasında alınması gereken önlemlerden bahsederken mektubunda özellikle vurguladığı şu uyarıyı yapmıştı. Sefer sırasında sizi bekleyen tehlikeler arasında özellikle uzak durulması ve lanetlenmesi gereken Haşhaşiler vardır. Tıpkı şeytan gibi çeşitli milletlerin ve halkların hal ve tavırlarını, kılık kıyafetlerini, dillerini ve adetlerini taklid ederek adeta nurdan meleklerin kılığına girer. Böylece büründükleri koyun postları üzerlerinden düşer düşmez ölümü tadarlar.

Onları bizzat görmediğimden ve yalnızca haklarında yazılanları okuyup namlarını duyduğumdan dolayı bundan öte bir açıklama yahut bilgi sunamam. Onların adetleri ve taşıdıkları işaretler tıpkı diğer herkes için olduğu gibi benim için de bir sır olduğundan nasıl tanığına bileceklerini tarif edemem. Onlar öyle berbat bir meslek icra ederler, herkese onlardan öylesine bir tiksinti duyar ki namlarını olabildiğince gizlemeye çalışırlar. Bu yüzden kimliklerinin isimlerinden nasıl anlaşılabileceğini de söyleyemem. Bunlarla birlikte kralın güvende olması ve korunabilmesi için önerebileceğim tek etrafındaki en alt kademeden en üst kademeye tüm görevlilerin ismi, cismi soyu sopu ve yeri yurdu kesin olarak bilinen kimseler olmasıdır.

Bernard Lewis – Alamut Kalesi
Seslendiren
: Kaan Ünsal Alphan

Yazar Açıklaması

Bernard Lewis, İngiltere Londra Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra yüksek lisansını Ortadoğu Tarihi ağırlıklı olmak üzere Tarih konusunda, doktorasınıysa İslam Tarihi konusunda yaptı. Paris Üniversitesi’ndeki araştırmaları sırasında Türkçe öğrendi. 1938 yılında ders vermeye başladı. 1974’e kadar Londra Üniversitesi’nde, 1974-1986 arasındaysa Princeton Üniversitesi’nde hocalık yaptı. 1998 yılında Atatürk Barış Ödülü’nü aldı. Araştırma alanları Ortaçağ İslam Dünyası, günümüz Ortadoğusu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur. Bernard Lewis 101 yaşında hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

1 Yorum On Bernard Lewis – Alamut Kalesi

  • Türkiye’nin en kaliteli en güzel sesli kitap sitesi bence helal olsun…

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.