BİLGE KARASU – ŞARKISIZ GECELERİN İLKİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, O sabah yalnız Sarıkuma yağmur yağmış. Bunu çok sonra öğrendim. Bizler için, bütün öteki günlerden biraz değişik bir gün olmuştu bu. Serindi, sıkıcıydı. Sarıkum, aylardan beri ilk olarak yağmuru koklayabiliyor, emebiliyordu. Önce kapı eşiklerine oturmuştuk. Yağmur hızlanıp saçımızda biriken sular alnımıza akmağa başlayınca, içeri çektiler bizi. O gün yalnız ninem vardı evde. Onun saçımı başımı kurulayışı, annemin paylamasından da daha sert gelirdi bana. Sert gelirdi ya, beni tartaklayacak elin, yalnız onun eli olmasını isteyecek kadar da severdim onu. Yağmur dinmeden dışarı çıkmak yasaktı bana; benden çok büyük olan Fikretin ise, kendi kapılarından bizim kapıya gelmesine kimse karışamazdı. O da içeri girdikten sonra ninem sokak kapısını kapadı.

Yağmurun keyfini bekleyecektik. Fikret sünnet olalı bir hafta olmuştu ancak; gözümde birden büyümüştü ama bu bir kaç gün içinde; büyümüş, çok büyümüş, koskoca bir adam olmuş gibiydi. Oysa bizi hiç düşündürmemişti aramızdaki yaş farkı; onunla konuşurken, altı yılı hiç getirmemiştim aklıma, o güne kadar…

Ninem ağır ağır yukarı çıkarken, Fikret beni yan odaya çekti. Kapıyı kapar kapamaz yere çömeldi, karyolanın altından, kırmızı lokomotifin, yeşil vagonların, parlak çelik rayların dolduğu oyuncak kutusunu çekti. Trenle oynamak benden çok, onun hakkı gibi gelirdi bana. Babası, Sarıkum istasyon şefiydi çünkü…

Birden rahatlamış olduğumu hala hatırlarım. Bir haftalık büyüklüğü savrulup gitmişti Fikretin. Keyfim yerine geldi, oyuna daldık. Oynamaktan yorulunca yere yatıp kitap okuduk. Odaya dolan güneş bizi, kimse ya sokak kapısının önünde. Evin önünde uzanan çayırlık, balçık balçıktı. Ayaklarımız çamurdan ağırlasın yürüyemez oluncaya kadar koşmağa çalıştık. Bizim gibi öteki çocuklar da, epeydir unutulmuş bir kapalılığı anlatmak istiyorlardı. Toplandığımız zaman, herkes, evini yeni görmüşçesine, bilmediğimiz odaları anlatmağa çalıştı. Durulur gibi olduk bir ara. Çayırın başına gitti gözlerimiz. Gördüklerimiz, hepimizi şaşırttı. Birbirimize nasıl şaşkın şaşkın baktığı mızı hala görür gibi oluyorum.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Bilge Karasu, 1930’da İstanbul’da doğdu. 13 Temmuz 1995’te yaşamını yitirdi. Şişli Terakki Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Bir süre Ankara Radyosu’nda çalıştı. 1962’de kazandığı bursla Avrupa’da çeşitli ülkelerde bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde uzman olarak görev aldı. Çeşitli yayın evlerinde çevirmenlik yaptı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.