BİR GARİP CİNAYET | RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu, “Bir Garip Cinayet” Kalabalık bir restoranda genç bir adam yaşlı bir kadın tarafından öldürülür. Olay yerine gelen polis tarafından tutuklanan kadın, genç adamı sevdiğini ve cinayeti bu yüzden işlediğini söyler. Ancak, bir süre sonra başka bir kadın yine kendisinden yaşça çok genç bir adamı bir restoranda öldürür. İki katilin de yakalanmış olmasına rağmen bu işte bir gariplik olduğunu düşünen polis komiseri soruşturmayı kapatmaz ve cinayet araştırmasına devam eder.

Yapım: TRT
Tür: Polisiye
Menşei: Yerli
Yazan: Tayfun Türkili
Yöneten: Engin Uludağ
Efektör: Erhan Mesutoğlu

Seslendirme

Belkıs: Gül Akelli
Adam: Mehmet Asa
Komiser: Erdoğan Gemicioğlu
Müdür: Kerem Yılmazer
Mübeccel: Selma Kutlu
Sevil: Sevil Üstekin
Niyazi: Metin Çoban
Salih: Enis Fosforoğlu
Garson: İskender Bağcılar
Konsomatris: Suna Keskin
Eda: Hikmet Körmükçü (Acehan)
Suna: Göksel Kortay
Saadet: Gül Gülgün
Semiha: Tijen Par

Radyo Tiyatrosu

Radyo Tiyatrosu, kategorisi Sesli Kitap Arşivi’nde nostaljiyi yeniden yaşatıyor. Görsellik olmadan sesli oynanan onlarca oyunu radyo programı türünde bulabilirsiniz. Radyo Tiyatrosu, geçmişteki iletişim teknolojilerinin kısıtlı olduğu dönemde ortaya çıkmıştı. Türkiye’de bu tür ilk olarak neredeyse dünya ile birlikte 1940’larda hayata geçirilmiştir.

Bu kategori, Sesli Kitap eserlerinin yanında ses efektleriyle birlikte dinleyiciye tiyatro hissi vermektedir. En önemlisi profesyonel kayıtlar yıllarca usta isimlerin sesleriyle canlandırılmıştır. Dönemin radyo yayıncılığına yeni bir soluk getirdiği aşikârdır. İlk olarak kaydetme imkânı bulunmayan eserler, dinleyiciye direk canlı olarak birebir sunuluyordu. Bu ses performansı o kadar çok tutuldu ki dönemin film yıldızları seslendirmeleri gerçekleştirdi. Bu nedenle tek perdelik program, kısa skeçlere ve arkası yarın türüne kadar uzandı. Radyo Tiyatrosu uzun süre popüler konumda kendini sevdirmeyi başardı.

Radyo Tiyatrosu Dinle

Sesli tiyatro kültürel, siyasi ve klasik kaynak eserler yıllarca dinleyiciye aktarıldı. Sesli Kitap web sayfasında da yüzlercesine ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ve kayıt olmadan dinleyeceğiniz eserler sürekli güncellenmektedir. Radyo tiyatrosu Dinle özellikle son yıllarda Türkiye’de kendini benimsetmiştir. Geçmişteki unutulmuşluğu tiyatroları Sesli Kitap Arşivi olarak size sunmaktayız. Bunun dışında sevilen bu edebi tür radyodan internete geçilmesiyle adeta nefes aldı.

Sesli kitapRadyo Tiyatrosu Dinle kategorisinde kendi dinleyici profilini oluşturmuştur. En önemlisi eski bantların restore edilmiş sesleriyle yeni kayıtlardan farkları kalmadı. Biz de gönüllülük esasıyla kendi payımıza düşeni yapmak istedik. Özellikle internetin olduğu her yerde istenildiği zaman dinlenmesiyle avantajlı bir konuma geldi. Zamanında, Arkası Yarın programının TRT’nin en çok dinlenen 5’nci programı olduğunu hatırlatalım. Bunun dışında çok tutulunca Mikrofonda Tiyatro adında ikinci bir program bile yapıldı. Geçmişten evlerimize aldığımız radyo tiyatrosu şimdi Sesli Kitap Arşivi’nde. Üstelik ücretsiz ve kayıt olmadan. Yüzlerce kaliteli ve nitelikli esere ulaşmak artık çok kolay. İyi dinlemeler.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.