ÇOCUKLARA OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRACAK EN İYİ KİTAPLAR

Günümüzde neredeyse bütün anne babalar çocuklarının kitap okumamasından şikâyet ederler. Çocuklar kitap okumaktan çok çabuk sıkılırken tablet ve telefonla saatlerce vakit geçirebilir. Bunun sebebi tercih edilen kitabın yanlış olmasıdır. Aslında her çocuk seveceği kitapları okumaya başlarsa, hayal dünyasına açılan kapıyı keşfederse kitap okumayı alışkanlık haline getirecektir.

Sizin baskı yapmanıza gerek kalmadan, ellerinden düşmeyecek harika kitapları Sesli Kitap Arşivi olarak sizler için listeledik.

Pal Sokağı Çocukları / French Molnar

Birçoğumuzun ilk defa duyduğu bu roman, Macar asıllı yazar French Molnar tarafından 1906 yılında yayımlanmıştır. O zamandan bu zamana pek çok çocuğun hayal dünyasını aydınlatmış, çocuklar bu kitapta yepyeni dostluklar kurmuştur. Roman, Budapeşte’nin yokluk içinde olan semtinin çocuklarını ve sıkı dostluklarını anlatır. Etkileyici ve motive edici olması bakımından çocukların ilgisini oldukça çekmektedir.

Zaman Bisikleti / Bilge Adalı

Neredeyse bütün çocuklar bisiklet sürmeye bayılırlar. Bisiklet sürmek özgür hissetmelerine, istedikleri yerlere kolayca gitmelerine olanak sağlarken bir de bu bisikletle zamanda yolculuk yapmaları ne güzel olurdu öyle değil mi?

Yazarın sonsuz hayal gücü sayesinde muhteşem bir maceraya atılmanıza neden olan “Zaman Bisikleti”, bir bisiklet icat eden iki kardeşin öyküsünü anlatır. Babalarının da yardımıyla yüzlerce, binlerce yıl maziye yolculuk yapan sempatik kardeşler ilk insan çağına gidip orada bambaşka bir maceraya başlarlar.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi / Luis Sepulveda

Luis Sepulveda, kitaplarıyla isminden çokça bahsettiren Şilili bir yazardır. Sanatçı bu kitabıyla çocukların gözdesi olmayı başarmıştır. Çocuklarınıza olması gereken empati duygusu ve hayvan sevgisini öğreten bu kitap, onların aile ve arkadaşlık ilişkilerini de güçlendiriyor.

Yalnız kalmış bir martı yavrusunu sahiplenen ve onu kendi bildikleriyle yetiştirmeye çalışan sevimli kedinin öyküsüne sadece çocuklar değil, ebeveynler de büyük bir ilgi göstermektedir.

Yazıyı Bulan Çocuk / Sinan Yaşar

Şimdinin yazılmış bütün kitaplarının, makalelerinin, eserlerin yazarı, bu kitapta küçük Sümerli çocuktur. Sinan Yaşar’ın kaleme aldığı bu kitap, çocuklara yazının tarihi ve gelişimiyle ilgili önemli bilgileri verirken aynı zamanda onları soluksuz bir maceraya davet ediyor. Yazının icadıyla Dünya tarihinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Çocuklar bu yaşanmışlıkları öğrenirken bir yandan da kitap okuma alışkanlığını geliştirecektir.

Matilda / Roald Dahl

1988 yılında yayımlanan ve o tarihten bu yana çokça okunan bu kitap çocuklarda dostluk sevgisini, dostluğun önemini ve empati duygusunu oluşturmayı ve geliştirmeyi amaçlar. Roald Dahl’ın yazmış olduğu bu eser, kitaplarına oldukça bağlı olan zeki ve meraklı bir kızın hikayesini anlatıyor. Eser kitapların insana aslında fark ettirmeden neler kazandırdığını, hayatını nasıl güzelleştirebileceğini inanılmaz bir öykü şeklinde anlatmaktadır. Zekâsı ve cesur karakteriyle Matilda minik okurlarımıza çıktıkları bu yolda ışık tutacaktır.

Farklı Ama Aynı / Feridun Oral

Kitap okumanın yanı sıra çocuklarınıza gene küçük yaşta kazandırmak istediğiniz yardımseverlik, anlayış gibi erdemler de bu eserin içinde bulunuyor. Feridun Oral’ın sunduğu bu eserde çocuğun bütün erdemleri aynı anda kazanması için harika bir fırsat veriliyor. Hüzünlü bir konusu olan bu kitapta çocukların anlayacağı bir dille bedensel engellerin uyumluluğa sorun olmayacağı anlatılmıştır. Bu konu ele alınırken çocuk psikolojisi de gözetilmiştir.

Kitaplardan Korkan Çocuk / Susanna Tamaro

Okumayı sevmeyen çocuklar bu eserdeki kahramanla empati kurmakta hiç zorluk çekmeyeceklerdir. Susanna Tamaro’nun yazmış olduğu bu kitapta okumayı sevmeyen, önyargılı olan ve hatta korkan bir çocuğun sonrasında nasıl bir değişime uğrayacağı, önyargısından nasıl kurtulacağı ele alınmıştır. Kitaplardan korkan küçük Leopold’un düşünceleri kısa bir süre sonra değişiyor ve yerini kitaplarla kuracağı dostluğa bırakıyor.

Uçan Sınıf / Erich Kastner

Bir sınıfta bulunan dayanışma, birbirine destek olma ve arkadaşlık ruhunu Alman yazar Erich Kastner enteresan bir olay üzerinde anlatıyor. Gerçekçi anlatımıyla okuyucuları etkilen bu eser sadece çocuklara değil gençlere de hitap ediyor.

Ünsüz Youtuberın Günlüğü /Miyase Sertbarut

Giriş bölümünde çocukların tablet ve telefonla saatlerce vakit geçirebildiğinden bahsetmiştik. Şimdi de çocukların izlediği o ilgi çekici videolar kadar sevecekleri bir kitaptan bahsedeceğiz. Kitap birçok çocuğun YouTuber olma duygusuna değiniyor. Hikâyenin ana karakteri Ezgi, Youtuber olmak istemektedir. Arkadaşlarıyla deneyeceği bu yolda onları bekleyen zorluklar ve tanıtım dünyasının sırları çocukların da seveceği tarzda gün yüzüne çıkarılmıştır.

10-Olduğun Yerde Kal / John Boyne

Çizgili Pijamalı Çocuk eserinin de yazarı olan John Boyne bu eserinde Alfie adlı bir çocuğun penceresinden savaşı ve neden olduğu yıkımları anlatır. Babası cephede olan ve onu çok özleyen bu kahramanın en sonunda babasını görmek için yola çıkmasıyla hikâye başlar. Bu etkileyici öykü, çocukların daha duyarlı birey olması için atılmış adımlardan birisidir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize göz atmak için ve Sesli Kitap dinlemek için tıklayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.