CORONA VİRÜSÜ ÖLÜM YENİ ADI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kolera, Veba, Suçiçeği, Tifüs, Domuz Gribi, İspanyol Gribi ve AİDS. Ortaya çıktıkları dönemlerde çaresi bulunamamış ve milyonlarca insan hayatını kaybetmesine sebeb olmuş ölümcül, bulaşıcı hastalıklar. Bugün bu hastalıklardan aids dışında hepsinin bir tedavisi var. Aids de yalnızca kan ve cinsel ilişki yoluyula bulaştığı için gerekli önlemleri aldığınız sürece endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Yani yakın zamana kadar yoktu. Artık dünyamızın tedavisi olmayan yeni bir hastalığı daha var “2019-nCoV” diğer bir değişle Corona virüsü. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkması sebebi ile onu Wuhan virüsü olarak da duymuş olabilirsiniz. Coronayı diğer ölümcül hastalıklardan ayıran en büyük özelliği ilk başta belirttiğimiz gibi ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan hastalıklar gibi bulaşıcı olmasıdır. Bu virüsün en korkutucu yanı ise hastalığa sahip birine sarılmanızdan bile vücudunuza yerleşecek kadar kolay bulaşmasıdır.

Corona çok sinsi bir virüstür. O sizi öldürmeye başlayana kadar vücudunuza yerleştiğini anlayamazsınız bile. Çünkü belirtileri hemen hemen hepimizin her dönemde yaşadığı grip ile birebir aynıdır. Corona vudunuza yerleştiğinde burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yüksek ateş, hapşırık ve halsizlik gibi artık o kadar da önem vermediğimiz şeylerle size zara vermeye başlıyor. Siz grip oldum diye düşünürken o vücudunuzu ilmek ilmek ele geçiriyor. Corona zamanla bağışıklık sisteminizi çökertip akciğerinizi ve böbreklerinizi iflas ettiriyor. Sonunda da sizi acı dolu kan kustuğunuz bir ölüme sürüklüyor.

Ölümcül Virüsün kaynağı henüz kesin olarak bilinmiyor. Aslında Çinli komplo Teoristleri’nin bir fikri var. Onlara göre bu virüs Amerikan laboratuvarlarında üretilmiş ve Çine gönderilmiş. Bu sayede Çin hastalıktan kırılırken Amerika bu virüsün tedavisini milyonlarca dolara diğer ülkelere satıp zenginliğine zenginlik katacakmış. Siz onlara bakmayın insanoğlunun kendi suçunu kabul etmeyip suçu başkalarına atmak gibi bir huyu var maalesef. Evet biyolojik savaş bir gerçek. Amerika Birleşik Devletleri‘de pek masum bir ülke değil. Dünyadaki pek çok ölümün ve ölümcül şeyin sebebi onlar olsa da bu virüsün kaynağı onlar değil.

Tarih boyunca milyonlarca insanın ölümüne sebeb olmuş hastalıkların hemen hemen hepsinin kaynağı aslında bir yerde insanlardır. Yüz milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Kara Veba, insanların pisliği ve kedileri öldürmeleri sebebi ıle sayıları artan fareler yüzünden yayılmıştır. Bugün hala tedavisi bulunamayan ve ortaya çıktığı 1960 yılından beri 65 Milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan Aids aslında insanlarda değil maymunlarda görülen bir hastalıktı. 1960 yılında AİDSLİ bir maymuna tecavüz eden bir insan yüzünden bu hastalık hala aramızda ve öldürmeye devam ediyor.

Bugün insanlığı tehdit eden Corona virüsü ise aslında vahşi hayvanlarda ve yarasalarda görülen bir virüs türü. Tesadüfe bakın ki bu virüsün insanlarda ilk olarak ortaya çıktığı yer olan Çin’in Wuhan şehrinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri yarasa çorbasıdır. Tıpkı 1960 yılında tecavüz edilen o maymunun AİDS’li olması gibi bir tesadüf buda. İnsanların hiç bir suçu yok tamamen tesadüf. Zaten kesin laboratuvarlarda üretilmiştir bu virüs.

Bakın her kültüre saygı duymamız gerekir. Özellikle Doğu Asya ülkelerinde tüketilen ve bize çok tuhaf gelen hatta midemizi bulandıran bu yiyecekler onların kültürü olabilir. Ama doğanın da bir dengesi var onu bozamayız. Yarasa gibi vahşi hayvanlar ve biz insanlar besin zincirinin çok farklı yerlerindeyiz. Ve insanlık tarihi boyunca ne zaman doğanın dengesine aykırı bir şey yapsa bedelini muhakkak ödemiştir. Şimdi ise yeni bir bedel ödemeye hazırlanıyoruz.

Seslendiren: Mekan Zaman

Sesli Kitap Nedir Kategorisi

Sesli Kitap Arşivi nedir kategorisi. Kategoride, nedir ana konulu kitaplar yer almaktadır. Sesli kitap olarak konu hakkında geniş kapsamlı yoğun anlam içeren eserlere bu kategoriden ulaşabilirsiniz. Kelime anlamı konularını kapsar. Nedir? Sorusunu kapsayan sesli kitaplara bu grup içerisinde bulabilirsiniz. Felsefeden eğitime, bilimden kişisel gelişime kadar temel soru kalıbıdır. Olmanın düşüncesini taşıyorsa nedir? Sorusu yöneltilebilir. Sesli kitaplarda bu soru bir bakıma öz sormadır. aslında nedir kategorisinde yaygın bilinen şüpheli bilgilerin doğruluğuna ulaşabilirsiniz. www.seslikitaparsivi.com adresinde bulunan bu kategoride de bilgileri bir bakıma teyit etme şansını yakalayacaksınız. Çünkü merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz birçok bilgiyi Sesli Kitap Arşivi’ndeki bu grup içinden bulabileceksiniz.  Aslında bu soruya cevap ararken bir bakıma “ne değildir”e de yanıt verilmiş oluş. Düşünceyi geliştirme yolları olarak da kullanılabilir. Nedir ile tanımlama, örnekleme benzetme ve en önemlisi karşılaştırma yapılabilir. Bu nedenle kategoride sayısal verilerden yararlanan sesli kitap bulunabilir.

Yazarın savunduğu düşüncenin doğrultusunda tanık gösterilebilir ve birden fazla varlık ya da kavram arasında bağ oluşturulabilir. Bilinç için en güzel anlatım yollarından birisidir. O kavram ya da varlığın açıklanması için ilk soru “nedir?” Bu sorunun cevabı doğrultusunda açıklama ve tartışma ortaya çıkar. Sonsuz anlatım teknikleri doğrultusunda da tanımlar yapılarak soruya en uygun yanıtlar aranır. Sesli Kitap Arşivi olarak sürekli soruların sorulduğu, felsefeden bilime kadar birçok konunun yer aldığı kategoride ücretsiz olarak sesli kitaplara ulaşabilirsiniz. En önemlisi her gün yenilenen içerikleriyle bilgi amaçlı kitapları dinleyebilirsiniz. Bu tür sesli kitaplar, dinleyiciyi bilgilendirmek ve gelişimine katkı sunmak içindir. Açıklayıcı anlatımla, dünyaca ünlü yazarların fikirleri ücretsiz ve kayıt olmadan aktarmaktadır. Kurgulanmış ya da yaşanmış birçok olayın yazıyla anlatıldığı anlatım biçiminden, yüksek sesle okunup, dijitale aktarılan sesli kitaplara dönüştürülür.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.