ELIAS CANETTI – KÖRLEŞME

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olduğu tartışmasız kabul edilen Körleşme, Almanya’da edebiyatın, politikanın kirli gölgeleri altında yitip gitmeye yüz tuttuğu bir dönemde yazılmıştır. Ancak, Elias Canetti kurguladığı zaman ve mekân, kullandığı dil ve üslup, karakterlerindeki soyutlamanın isabetliliği ve bunları aktarmadaki başarısı sayesinde sınırları aşmış, evrenselliğin en üst boyutlarına ulaşmıştır. Çoktandır kendi fildişi kulesine çekilmiş bir aydının trajedisinde cisimleşen Körleşme, insanoğlunun kendi eliyle kurduğu, sonra da kendisine yabancılaşmış, düşman kesilmiş bulduğu dış çevreyi, son derece özgün bir biçimde ve en uçta sayılabilecek araçlarla tasvir etmeyi başarıyor. İnsanın gerçeklik karşısında ne ölçüde körleşebileceğini, her dönemde ve her toplumda rastlanabilen “aymaz” aydın karakterinde ustalıkla yansıtan Canetti, düşünce ile gerçeklik arasındaki kopuşun hikâyesini anlatırken yarattığı dehşet atmosferiyle okuru derinden sarsıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Seslendiren: Kitaplığın Sesi

Yazar Açıklaması

Elias Canetti, 25 Temmuz 1905 yılında Rusçuk, Bulgaristan’da doğmuştur. Bulgar modernist romancı, oyun yazarı, anı ve kurgusal olmayan düzyazı yazarıdır. Elias Canetti, 1905 yılından 1911 yılında kadar ailesi ile birlikte Rusçuk’ta yaşamıştır. Daha sonra İngiltere’ye taşınmış ve babasının 1912 yılında vefatı ile Viyana’ya gitmişlerdir. Elias Canetti, Bulgarca, İngilizce ve Fransızca konuşabiliyordu. Yedi yaşında geldiği Viyana’dan itibaren çoğunlukla kullandığı dil Almancadır.

Gelecekte kaleme alacağı eserleri de Almanca yazılmıştır. 1924 yılında lise öğrenimini Almanya’da tamamlar ve kimya eğitimi almak için aynı yıl Viyana’ya gider. Burada ömür boyu en büyük tutkusu olacak olan edebiyatla ilgilenmeye başlar. Kimya lisansını 1939 yılında tamamlayarak mezun olur. Elias Canetti, hayatının son 20 yılını Zürih’te geçirmiştir. 1994 yılında aynı kentte vefat etmiştir. Elias Canetti, vasiyeti üzerine ünlü yazar James Joyce’unkinin yanına kazılan bir mezara gömülmüştür.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.