FERİDE ÇİÇEKOĞLU – KİMİNİ ŞAHİN TIRMALAR

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Kimini Şahin Tırmalar Hapishaneden  yeni  tahliye olmuş öykü kişisinin, İstanbul’da gördükleriyle yaşanan değişime şahit oluşu, hapishane günleriyle, yaşadığı zaman dilimi arasındaki gidiş gelişlerinin anlatıldığı, “Göstergelere soyut düzlemde çokça anlam yüklenebilecek, anlamlandırma süreci zengin, kapalı bir anlatımla kurgulanmış” bir öyküdür.

Değişim Öyküde anlatıcı, öykü boyunca, hem zaman hem de mekân itibariyle geçmiş/hapishane, şimdi/dışarı arasında gidiş geliş yaşar.

Gördüğü nesneler onu hapishane duvarının ardında gördüklerine götüren, hapishanedeki düşleri ise dışarıda gördükleriyle düş kırıklığına dönüşen bir hâldedir. “Bu gidiş gelişler, içeride ve dışarıda olmanın  içeride düşlenenlerin, özlenenlerin  dışarıdaki  hayatta  tam  olarak  karşılık bulmaması açısından karşılaştırıldığı anlardır”

Öykü: Kimini Şahin Tırmalar
Yazan: Feride Çiçekoğlu
Seslendiren: Figen Evren

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Feride Çiçekoğlu, 1968-1973 döneminde tamamladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde hiçbir öğrenci olayına karışmamışken, Fulbright burslusu olarak gittiği Pennsylvania Üniversitesi’nde doktora tezini yazarken ilgi duyduğu sorular yüzünden 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından dört yılını cezaevlerinde geçirdi.

Yine bu yüzden, akademik yaşamdan çok yaşamayı ve yazmayı sevdiğini keşfetti. Cezaevinde tanıdığı bir çocuğu anlattığı ilk kitabı Uçurtmayı Vurmasınlar’ın filme alınması önerisi üzerine sinemaya yöneldi. Filmin yankıları yeni filmlerin ve yeni kitapların yolunu açtı. Sizin Hiç Babanız Öldü mü (1991) ve Suyun Öte Yanı (1992) yine Can Yayınları’nca yayınlandı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.