FERNANDO PESSOA – ANARŞİST BANKER ŞEYTANIN SAATİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Anarşist Banker Şeytanın Saati XX. yüzyıl edebiyatının kült kişiliklerinden Fernando Pessoa, ölümünden bir yıl sonra keşfedilmiş zengin düş dünyasıyla ün kazanmıştı. Kendi adının yanı sıra, yarattığı hayali şairlerle de anılan Pessoa’nın daha önce ayrı ayrı yayınladığımız iki kısa anlatısını bu kez bir arada sunuyoruz.

Anarşist Banker, Pessoa’nın, sağlığında yayınlanan tek anlatısı. Öykü, iki arkadaşın bir yemek sırasında gerçekleştirdiği sohbete odaklanır. Kahramanlardan biri, bankerliğin, gerçekleştirilebilecek tek anarşist eylem olduğunu savunur. Anlatı, burjuva toplumunun ikiyüzlülüğünü ortaya koyar.

Şeytanın Saati ise yazarın ardında bıraktığı sandıktan çıkan metinlerden biri. Yine bir diyalog-metin. Anlatıcı ile Şeytan arasında kurgulanan alaycı, mistik bir konuşma. Kuşkucu Pessoa’nın, kişiliğine de en uygun yazılarından biri.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Fernando Pessoa, 13 Haziran 1888’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da dünya’ya geldi. Küçük yaşlarında, müzik eleştirmeni olan babası Joaquim de Seabra Pessoa hayatını kaybetti. Annesi, Portekiz’in Durban konsolosuyla 1896 yılında evlenildiğinde 1896 yılında Güney Afrika’ya yerleştiler. Pessoa burada tam bir İngiliz eğitimi aldı. Fernando Pessoa 1905’te Lizbon’a geri döndü.

Yaşamının sonuna kadar burada kaldı. Geçimini sağlamak için burada İngilizce ve Fransızca iş mektupları yazıyordu. Yaşamının sonuna kadar yanlız yaşadı. Portekiz modernizminin öncülerinden biri olan Pessoa, Milton, Shelley, Keats, Poe, Byron, Whitman, Shakespeare, Baudelaire’den etkilenmiş ve ilk şiirlerini, İngilizce olarak, 1905-1908 yılları arasında yazmıştır.Fernando Pessoa 30 Kasım 1935’te, 47 yaşında, Lizbon’da karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.