FRANZ KAFKA – BABAYA MEKTUP

Franz Kafka – Babaya Mektup Sesli Kitap Kapak Görseli
Franz Kafka – Babaya Mektup Sesli Kitap İndir / Dinle / mp3

Sesli Kitap Açıklaması

Franz Kafka’nın Babaya Mektup eseri, adeta bir serzeniş, bir başkaldırıdır. Orta sınıf bir Yahudi ailenin çocuğu Franz Kafka, babası Hermann’a bu mektubu 1919 yılında yazdı. Tam 36 yaşında. Ve ikinci kez evlenme isteğinin Hermann tarafından reddedilişi sebebiyle. Sırf evliliği düşünerek tabii ki böyle bir mektup yazmıyor. Kafka o aralar 55 kilo, zayıf, haliyle özgüvensiz, ürkek… Sesli kitapta, Kafka’nın tam anlamıyla iç dünyasındaki ruh halini dinliyorsunuz.

Kafka mektupta, babasını eleştirirken birçok yerde de övüyor. Ama bu yazılanlar Hermann’a ulaşamıyor. Baba, oğlunun düşüncelerini öğrenemiyor. Bir yandan babasını suçlayan Kafka, diğer yandan babası gibi olamadığı için kendini suçlar. Babasının güçlü ve iri cüssesinin yanında, kendini ezik hisseder. Çünkü kendini “hiç” olarak gören Kafka, sıska, güçsüz bir yapıda.

Sesli Kitap Kısa Kısa…
– “Adeta koltuğuna oturmuş dünyayı yönetiyor gibiydin, yalnızca senin fikirlerin doğruydu, başka her türlü düşünce senin için çılgınlıktı, aşırılıktı, doğru değildi.”
– “Hayat sabır oyunundan daha fazla bir şeydir.”
– “Senin karşında kendime olan güvenimi kaybettim. Kendime olan güvenim yerini sınırsız bir suçluluk bilincine bıraktı. Başka insanlarla bir araya geldiğim zaman değişemiyor, onlara uyum sağlayamıyorum.”

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

Çekya’nın başkenti Prag’da 3 Temmuz 1883 yılında doğan yazar Franz Kafka, orta sınıf bir Yahudi ailede büyüdü. Prag Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra sigortacılıkta çalışıp, akşamları yazdı. İş yerinde Kafka, sosyalleşmesi kolay ve iyi bir espri anlayışı olan biri olarak görülen popüler bir çalışandı. İki kez 1917’de kız arkadaşı Felice Bauer ile evlenmek için nişanlandı. Daha sonra Kafka Yahudi kökenlerini ve sosyalizm tercihini paylaşan Dora Dymant’a (Diamant) aşık oldu. Kafka’nın gittikçe artan sağlığının ortasında, iki aşk yaşadı. 1923’te yazmaya odaklanmak için Almanya’nın Berlin şehrine taşındı. İlk dili Almanca idi.

Aslında Çekya geçmişine ve Yahudi kökenlerine rağmen Kafka’nın kimliği Alman kültürünü destekliyordu. Ancak kısa bir süre sonra 3 Haziran 1924 tarihinde Avusturya’nın Kierling kentinde tüberkülozdan hayatını kaybetti. Arkadaşı Max Brod, çalışmalarının çoğunu ölümünden sonra yayımladı. İnanılmaz bir şekilde, ölmeden önce Kafka’nın adı sadece küçük okuyucular grubu tarafından biliniyordu. Hayatını kaybettikten sonra Max Brod, Kafka karşı çıkmış olsa da eserleri yayımladı. Kitaplarına, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir ilgi duyuldu. Alman edebiyatını büyük ölçüde etkiledi.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız