FRANZ KAFKA – MILENA’YA MEKTUPLAR

Sesli Kitap Açıklaması

Franz Kafka
“Milena’ya Mektuplar”
Sesli Kitap Dinle

Sesli Kitap, 1919 yılında Prag’daki bir kafede tanıştıklarında Franz Kafka 36, Milena Jesenská 23 yaşındaydı. Milena yaşadığı Viyana’ya döndükten sonra Kafka’ya bir mektup yazarak eserlerini çevirmek istediğini söyler. Kafka buna olumlu yanıt verir. Hastalığı nedeniyle kaldığı Meran’dan 1 yıl sonra Milena’ya ikinci mektubunu yazan Kafka, 2 yıl yoğun bir şekilde sürecek ve tarihe geçecek mektup aşkının ilk adımını atmış olur. Bu büyük aşka tanıklık ederken aynı zamanda mektuplaşmanın o dönem insanları için önemine, mektupların başka insanların eline geçmesini engellemek için üzerlerine takma isimler yazmak, postaneden teslim almak gibi yöntemleri kullanmalarına ve mektupların hızlı ve güvenli bir şekilde alıcısına ulaştırılması için geliştirilen posta hizmetinin kusursuzluğuna şahit olacak, Kafka’nın ölümcül hastalığına bakış açısına, döneminin meşhur yazar hakkındaki düşüncelerine, kendine güvensizliğine, kıskançlıklarına, saflığına, alçak gönüllüğüne, korkularına kısacası tüm sırlarına vakıf olacaksınız.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Franz Kafka 3 Temmuz 1883 – 3 Haziran 1924 dünya edebiyatının en büyük özgün yazarlarından biridir. 1883’te Çekya Prag’da moda eşyalar satan bir dükkan işleten Hermann ve Julie Kafka’nın 6 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. İki erkek kardeşi bebekken ölmüştür. Hukuk fakültesi okumuş, boş zamanlarında yazmaya başlamıştır. Yazıları, Betrachtung, 1912 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Kafka’nın duygusal hayatı ve ailesiyle olan ilişkileri yazılarında ve eserlerinde özellikle mektuplarında ifade bulmuştur.

Hayatta olduğu sürede 7 kitap yazmıştır, bunların yanı sıra 3 tamamlanmamış roman ve birçok mektup ve günlük bırakmıştır. Franz Kafka arkadaşı Max Brod’dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Max Brod’un Kafka’nın bu isteğini yerine getirmemesi sayesinde bugün bu eserleri okuma şansına sahibiz. Kafka tüm eserlerini Almanca yazmıştır. Eserlerinde özgürlük, suç, yabancılaşma ve sorumluluk ayrıca otoriteye bireysel karşı koyma gibi konuları işlemiştir. Kafka’nın en tanınmış eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm ‘dür. Franz Kafka 3 haziran 1924’te verem yüzünden ölmüştür.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!