FRIDA KAHLO – HİSSETTİĞİN KADAR YALNIZSIN

Sesli Kitap Açıklaması


Sesli Kitap, Hissettiğin Kadar Yalnızsın Frida Kahlo’nun sözlerinden özenle derlenmiş bir seçkidir.

“Ayaklarım, uçmak için kanatlarım varken size niye ihtiyacım olsun?”

“Hiçbir şey kesin değildir. Her şey değişir, her şey hareket eder, her şey döner ve her şey uçar, uzaklara gider.”

Yazar: Frida Kahlo
Yayınevi: Zeplin Kitap

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Ressam Frida Kahlo, hayat mücadelesiyle tanınan ve bu kişiliğini resimlerine yansıtan bir adeta bir ruhtur. Kahlo, hem fiziksel hem de duygusal olarak derin ve büyük acılar yaşamıştır. Bunun için de Sesli Kitap olarak da sunulan “Bildiğim tek şey şu ki, resim yapıyorum çünkü buna ihtiyacım var” sözünü söylemiştir. Her şeye rağmen “Yaşasın Hayat!” felsefesiyle yaşama tutunan Frida Kahlo, dört kız çocuklu ailenin üçüncü evlatları olarak 6 Temmuz 1907 tarihinde Mexico City’nin Coyoacan’da dünyaya geldi. Her ne kadar günü belli olsa da doğum tarihi olarak Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak kabul etti.

Frida Kahlo, daha 6 yaşındayken çocuk felci geçirdi ve bir bacağı daha kısa ve zayıf kaldı. Okul yıllarında alay konusu bile yapıldı arkadaşları tarafından bu sağlık sorunu. Öyle ki takma ad bile takmışlardı, “Tahta Bacak Frida” diye. Frida o yıllar için “Bir gerçek varsa o da bedenime acının ilk kez o gün girmiş olduğudur” demişti.

On sekiz yaşında ise Kahlo, son nefesine kadar onu etkileyecek olan kazayı yaşadı. 17 Eylül 1925 tarihinde ev yolunda otobüsün tramvay ile çarpışması sonucu kaza geçirdi. Ölenlerin olduğu kazada, Kahlo’nun sol kalçasına demir çubuk saplanıp, leğen kemiğini kırmıştı. O günkü kırıklardan dolayı vücudunun büyük bir kısmı aylarca alçıda kaldı ve hareketsiz olarak yattı. Sonrası ise demir korse. O dönemde ailesinin resim yapsın diye Kahlo’ya tuval ve boyalar hediye eder. Biraz da mecburiyetten resimle öyle tanışır. Resme başlaması için Sesli Kitap’ta da yer alan “Aslında pek de önem vermeksizin resim yapmaya başladım” demiştir.

Öyle yalnızdı ki kendisini görebilmek için yatak odasının tavanına ayna koydurdu. Aynaya bakarak otoportreler (kendi portrelerini) oluşturdu. Ve bu çalışmaların ilki de “kadife elbiseli” oldu. Ölümden döndüğü kaza sonrası tam 32 kez ameliyat geçirdi. Yeniden ayağa kalktığında ise dönemin ünlü ressamı Diego Rivera ile tanışır. Frida, Diego’ya resimlerini gösterir ve kısa süre sonra da evlendiler.  Çalkantılı ilişkileri sırasında Frida, “Diego kesinlikle kazalarımdan çok daha yıkıcıydı. Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu; Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı” demiştir.

Frida, sağlığı nedeniyle bir kez çocuğunu aldırdı iki kez ise üst üste karnındaki bebeği kaybetti. O dönemde Diego’nun, Frida’nın ablasıyla bile ilişki yaşadığı belirtilmişti. Frida Kahlo, yaşamı boyunca sadece fiziksel olarak değil, mental olarak ciddi sancılar yaşadı. 1950’li yıllarında ortasında sağlık durumu daha da kötüleşti. 9 ay hastanede yattı. Kahlo 47 yaşında 13 Temmuz 1954 tarifinde akciğer embolisi sebebiyle hayatını kaybetti. 55’i otoporte olmak üzere 143 tablo yaptı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Seslendiren: Sezegen

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.