HACI BEKTAŞ-I VELİ
| RADYO TİYATROSU |

Sesli Kitap Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Hacı Bektaş-ı Veli, Anadolu’ya geldikten sonra insanları Hak yoluna davet eder. Çok kısa bir süre sonra tanınarak, herkes tarafından saygı görür. Sultan Orhan zamanında kurulan yeniçeri ordusuna dua ederek, askerlerin sırtlarını sıvazlar. Yeniçeri askerleri tarafından büyük hürmet görür. Yeniçeriler, Hacı Bektaş-ı Vel’yi kendilerine manevi pir olarak görürler.

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yapım: TGRT
Seri: Rehber İnsanlar
Yapımcı: Enver Ören
Genel Yayın Yönetmeni: Rahim Er
Senaryo: Mahmut Çetin
Sorumlu Yönetmen: Ragıp Karadayı
Seslendirme Yönetmeni: Aykut Sözeri
Yönetmen Yardımcıları: Niyazi Hancı, Umut İsmailoğlu
Teknik Yapım: Zeynep Demirezen

Yazar Açıklaması

Hacı Bektaş Veli, Osmanlı İmparatorluğunda XIV. yüzyıldan itibaren, sosyal ve siyasi bakımdan büyük etkinliği olan, II. Mahmut tarafından Yeniçeri Ocağı ile birlikte kapatılan, Abdülaziz zamanında tekrar canlanan ve 25 Kasım 1925 tarihinde Tekke ve Zaviyelerin kapatılmasına kadar devam eden Bektaşi tarikatının piridir. Hacı Bektaş Veli’nin harcını kardığı Alevi-Bektaşi anlayışı, Anadolu’nun yanı sıra Balkanlar, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna, Kosova, Makedonya, Gül Baba türbesinin bulunduğu Macaristan’ın Budapeşte şehrinden Azerbaycan’a kadar bir çok yerde kabul görmüş ve benimsenmiştir.

Hacı Bektaş Veli’nin düşünce ve öğretisinin yayılması, ölümünden çok daha sonra, 14.yüzyıl başlarında kurulan tarikatının, 16.yüzyıl başlarında etkinlik kazanması ile olmuştur. Kendi döneminde tanınmaktadır ve Mevlana, Baba İlyas, Ahi Evren’le çağdaştır.

Sesli Kitap Arşivi – Radyo Tiyatrosu

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.