İKLİM KRİZİ KONULU EN İYİ KİTAPLAR

Hala zamanımız var mı? Sıcaklık, gezegenlerin durumları ve artan deniz seviyeleri…

Yeryüzüne neler oluyor? Ve ciddi bir küresel iklim kriziyle karşı karşıya mıyız?

Sesli Kitap Arşivi ailesi olarak size sunacağımız listede, iklim krizi ve küresel ısınmaya dikkat çeken kitaplara yer vereceğiz.

Öyle ki durum iklim bilimcilerin ötesinde artık süper gelişmiş bilgisayarlara kadar ilerledi. Ve geleceğe dair artan bilgiler ışığında tezler, çalışmalar bir hayli fazlalaştı.

Karbondioksit salınımı, kuraklık ve çölleşme…

Listedeki kitaplar her şeye rağmen yine de umutlar barındırıyor. Ancak insanoğlunun şartları değiştirmeden sürdüreceği yaşam ise yerküreyi felakete sürükleyeceği kesin.

Kitap listemizde bu iklim krizine nasıl çözümler bulunur, küresel ısınmanın nasıl önüne geçilebileceğiyle ilgili farklı görüşlere yer veriliyor.

Yeryüzünün gerçekliğinin tokat gibi yüzümüze vurulduğu eserlerde, mücadelenin nasıl yapılması konuları anlatılıyor.

Timothy Morton – Hipernesneler – Dünyanın Sonundan Sonra Felsefe ve Ekoloji

Küresel ısınma dönüşü olmayan bir yolda ilerliyor. Ekolojik felaket olasılığıyla karşı karşıyayız. Covid-19 virüsü tüm dünyada on binlerce insanın hayatına mal oldu.

Ancak çevresel krizlerin felsefi düşünce pratiği için de bir kriz niteliği taşıdığını söylemek mümkün: Bizi sadece kontrol etme arzumuza değil, hayat anlayışımıza da meydan okuyan bir sorunla karşı karşıya bırakırlar.

Küresel ısınma, Timothy Morton’ın “hipernesne” dediği şeyin belki de en çarpıcı örneği. İklim, çevre, nükleer silahlar, evrim ya da görelilik gibi bir dizi hipernesne içinde yaşıyoruz.

Bunların zamansal ve uzamsal boyutları da öyle büyük ki nesnenin ne olduğuna dair fikirleri yutuyor, normal akıl yürütme yöntemlerimizi ciddi biçimde zorlayabiliyorlar.

Yazar: Timothy Morton
Çevirmen: Bilge Demirtaş
Yayınevi: Tellekt

Timothy Morton, hipernesnelerin ne olduğunu, onlarla ilgili ne düşündüğümüzü, insanların birbiriyle ve insan-olmayanlarla nasıl bir arada yaşadığını anlatırken; hipernesnelerin etkilerine yani siyaseti, ahlakı ve sanatı deneyimleyiş biçimimize dikkat çekiyor.

Yaşadığımız dünyayı kavrayışımızı yeniden keşfetmemiz gerektiğinde ısrar eden Hipernesneler, düşünce ve eyleme gerçek anlamda postmodern bir ekolojik yaklaşım getiriyor.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Jonathan Safran Foer – Bu Bizim Havamız


Kıyamete mahkum bir dünyada nasıl yaşanır?

Çağdaş edebiyatın en özgün seslerinden Jonathan Safran Foer, Bu Bizim Havamız’da gezegenimizin içinde bulunduğu krizden ve onu ortadan kaldırmak için yapabileceklerimizden bahsediyor.

Bu Bizim Havamız, topluca gerçekleştirebileceğimiz bireysel bir eylem planına odaklanıyor ve bizi, çok geç olmadan, yaşadığımız yaralı dünyayı iyileştirmeye çağırıyor.

Giderek ısınan gezegenin saçtığı tehditleri insan faaliyetlerinin yol açtığı onulmaz hasarın ışığında ele alan yazar, hakikatin öyküsünü kendi öyküleriyle, kendi iç hesaplaşmasıyla birleştiriyor.

Yazar: Jonathan Safran Foer
Yayınevi : Siren Yayınları

Gelecekten bugüne uzanıp kendimize bir mesaj iletebilsek, uzaya gidip dünyaya bir de oradan bakabilsek, sevdiklerimizi ne zaman ve nasıl kaybedeceğimizi bilebilsek bugün neler yapar, nasıl yaşardık?

Bu Bizim Havamız, her şeye rağmen “daha yaşamak isteyen” insanlar için bir el kitabı.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Tim Flannery – Ölümcül Havalar

Bu kitabı eline alan herhangi biri başlığından dolayı merak duymuş olabilir. Ölümcül Havalar sözü gayet ciddi bir sözdür. Ve eğer on yıl önce biri bana gezegenimizin acil bir tehlike içinde olduğunu söyleseydi, onu pek dikkate almazdım. Bu kitapta o günden beri öğrendiklerimi ve bunların görüşümü nasıl değiştirdiğimi anlatacağım size.

Yazar: Tim Flannery
Yayınevi: Versus

Son on yıldır iklim bilimi ciddi bir devrim geçiriyor, bugün artık yeryüzünün iklim sistemini ve bu sis-temin nasıl değiştiğini daha iyi anlıyoruz. İklim tabii ki hep değişmekteydi, ancak bugün artık bu olağandışı bir hızla gerçekleşiyor ve sebebi de biziz. Ne yazık ki bu değişimlerin çoğu dünyamıza zarar veriyor.

Bu kitabı yazdım çünkü aynen benim gibi başka insanların da tropikal bir dağın tepesindeki buzulun üstünde durup, oradan balta girmemiş ormanlara, ovalara, mangrov bataklıklarına bakabilmesini, uzaktan tropikal resifleri görebilmesini istiyorum, çünkü bu şansa hâlâ sahip olabileceğimizi umut ediyorum.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

James Lovellock – Gaia

Gaia, varsayımı ilk olarak 1960’ların ortalarında öne sürülmesinin ardından evrime ve çevreye dair bilimsel görüşler üzerinde çok çabuk bir etki sahibi oldu.

Birçok okuruna ilham kaynağı olmayı sürdüren bu değerli eserde James Lovelock, dünya üzerindeki yaşamın tek bir organizma işlevi gördüğü şeklindeki fikrini ustaca açıklıyor.

Yazar: James Lovellock
Grafik: Füsun Turcan Elmasoğlu
Çeviren: Ozan Karakaş
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Bilim insanı olmayan kişiler için yazılmış olan Gaia, gezegenimize dair yeni ve çarpıcı biçimde farklı bir modeli destekleyecek kanıtların peşinde, zaman ve mekânda bir yolculuk niteliği taşıyor.

Gaia, yeryüzündeki canlı maddenin, havanın, okyanusların ve kara yüzeylerinin, Dünya’nın yaşam için elverişli bir yer olarak kalmasını sağlayacak karmaşık bir sistem olduğunu ortaya koyuyor. Bu yeni baskıda Lovelock, tartışmaların bugünkü konumunu da özetliyor.

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Mark Maslin – Küresel Isınma

Çağın üzerinde en çok tartışılan kavramlarından birini odağına alan bu çalışma, küresel ısınmanın öngörülebilir etkileri kadar, yakın bir gelecekte insanlığı bekleyen hesaba katılmadık sonuçlar konusunda da özenli bir çözümleme sunuyor.

Yazar: Mark Maslin
Çevirmen: Sinem Gül
Yayınevi: Dost Kitabevi

Uluslararası kuruluşların yayımladığı raporlar, çevre örgütlerinin titiz incelemeleri, bağımsız çalışma kolektiflerinin topladığı veriler bir bütün içinde inceleniyor.

Dahası, bir “küresel ısınma siyaseti”nin gerekliliğine vurgu yaparak, bu ortak sorumluluktan kaçmanın muhtemel sonuçlarını açıklıkla gözler önüne seriyor.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.