İSMET BOZDAĞ – LATİFE VE FİKRİYE
İKİ AŞK ARASINDA ATATÜRK

Sesli Kitap Açıklaması

İsmet Bozdağ
“Latife ve Fikriye – İki Aşk Arasında Atatürk”
Sesli Kitap Full Dinle

Sesli Kitap, Mustafa Kemal Paşa‘nın en yakın arkadaşlarından biri ve başyaveri Salih Bozok’un hiçbir yerde yayınlanmamış anıları ve onun gözünden Atatürk’ün özel hayatından bilinmeyen kesitler… Atatürk‘e tapan iki kadın… Fikriye ve Latife hanımların Atatürk’ün hayatındaki yerleri ve seyirleri… Biri, Kurtuluş Savaşı öncesinden beri onunla olan Fikriye Hanım, diğeri İzmir yangını sebebiyle Paşa’yla tanışan ve yeni bir yangına tutulan Latife Hanım.

“Sofra altüst olmuş, yemek herkesin burnundan gelecek. Mustafa Mecdi Bey dayanamamış, bir kağıda: ‘Ya şimdi susarsın ya da “boş” kağıdını yazarım.’ diye yazmış. Makbule Hanım’ın, kağıdı okumasıyla susması bir olmuş. Kalkmış, yemek yemeden yatağa çekilmiş. Arada, bu patırtılar kopardı ama; Fikriye Hanımlı Çankaya, yine de iyiydi. Bu ufak tefek patırtıları bir kenara koyarsak, savaş günlerinin bütün mahrumiyetlerine, tehlikelerine, heyecanlarına, fırtınalarına rağmen Çankaya, Fikriye Hanım’ın sayesinde hiç güneşsiz kalmadı. Ama, Türk ordularının İzmir’e varmasıyla birlikte, Fikriye Hanımlı Çankaya’ya kocaman bulutlar yığılmaya başlamış.

EN YENİ ÜCRETSİZ SESLİ KİTAPLAR

Önce kadınsı bir sezgiyle İzmir’den kuşkulanmış; hele Latife Hanım’ın adı gazetelere geçince, Fikriye Hanımlı Çankaya sofrası tatsız akşamlar yaşamaya başlamış!.. Zaten Fikriye; halkın, “ince hastalık” dediği ciğer tüberkülozu çekiyordu… Bu olayların getirdiği keder ve endişe, hastalığı daha da kamçıladı… Münih’te bir sanatoryuma tedavi için gönderildi… Dönüşünü, Çankaya’ya kabul edilmeyişini, beni arayışını ve Çankaya’dan dönerken, faytonda kalbine bir kurşun sıkışını anlatmaya dilim varmıyor…

Bugün düşünüyorum da, Latife ortaya çıkmasaydı, acaba Fikriye için Mustafa Kemal Paşa ile evlenme ümidi var mıydı? Hayır, böyle bir ihtimal yine de yoktu, sanırım…”

Yazar: İsmet Bozdağ
Yayınevi: Truva Yayınları

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

İsmet Bozdağ, 1916 yılı Mart ayında Bursa’da dünyaya geldi. Orta tahsilini Bursa’da yaptı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Yüksek Okulu’nda tamamladı. İlk şiirlerini şair Celal Sılay ile birlikte, 1934 yılında yayınlanan Üç Mum Yandı adlı kitapta topladı. Asıl kendisinin yakaladığı şiirleri 1943 yılında yayınlanan Gönderilmemiş Mektuplar adlı kitabında toplamıştır. Bugüne kadar 32 kitap yayınlamış ve 11 kitabı da yayına hazır hale getirmiştir.

ÜCRETSİZ SESLİ KİTAP DİNLE

Kitapları daha çok tarih felsefesi, sosyal antropoloji ve yakın tarih çalışmalarını yansıtır. Tarih felsefesi çalışmaları arasında bulunan, Sovyet Marksizmi, Çin Marksizmi ve Türkiye Gerçekleri ile İnsanlığın Son Çerçevesi-Üçüncü Çözüm ülke dışında da ilgi toplamış ve yabancı dillere çevrilmiştir. İngilizce, Arapça, Urduca ve Çince’de eser sahibidir.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Seslendiren: Gülay Aladağ

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.