JEAN DE LA FONTAINE – LA FONTAİNE MASALLARI

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, La Fontaine 8 Temmuz 1621’de Château-Thierry’de doğdu, 13 Nisan 1695’de Paris-Fransa’da öldü. Fransız edebiyatının başyapıtları arasında yer alan fabllarıyla ünlü şair, Reims ve Paris’te okudu, öğrenimini bitirince bir manastıra rahip olmak için girdi; vazgeçti. Hukuk öğrenimine başladı. O da olmadı; yarıda kaldı. Memleketinde evlendi; orada orman memurluğuna atandı, bir süre sonra işinden ayrılarak derbeder bir hayat sürdü. İleri gelen kişilerce korundu. Hayatının sonlarına doğru Fransız Akademisi’ne kabul edildi.

Fabl: (fr. Fable: Efsane, masal), hayvanlar, bitkiler ve cansız nesneler arasında geçtiği hayal edilen vakaların hikâyesidir.Fabl’larda vaka kişilerine insan duygu ve karakteri verilerek; hayvanlar, bitkiler ve cansız nesneler aracılığıyla yine insan anlatılmış ve çözümlenmiş olur.Fabl’ın sonunda her zaman bir “ahlâk dersi” (kıssadan hisse) vardır; bu ders kısa, açık ve doğrudur ve mutlaka hikâyenin doğal bir sonucudur.Fabl, bir ahlâk dersi vermek amacıyla yazıldığı için, özellikle çocukların eğitim ve öğreniminde sık sık kullanılmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Hakkında

Jean de la Fontaine, masallarıyla tarih yazmıştır. Eserleri Fransız kültürel mirasında önemli bir yer tutuyor ve bazı kurallar popüler bilgeliğe girdi. Picardy kırsalında, 8 Temmuz 1621’de Château-Thierry’de doğan Jean de La Fontaine, eski eserleri okuma konusunda tutkulu bir şekilde büyüdü. Üniversiteden sonra 1641’den itibaren 18 ayını Hitabet’te geçirdi. Bununla birlikte, dini çalışmalarla ilgilenmemekle birlikte, Paris’te hukuk okumayı tercih etti ve 1649’da hukuk diplomasını aldı. genç edebiyat severlerin bir salonunu, “yuvarlak masanın şövalyeleri” ni sık sık ziyaret ederek ilk ayetlerini besteledi. 1653’te, 1647’de evlendiği eşi Marie Héricart ona bir oğul Charles verdi. Madame de La Fontaine, kocası gibi edebi bir salona katılan ekili bir kadındır.

Ücretsiz Masal Dinle

Sesli Kitap Arşivi olarak, gerçek ya da ağızdan ağıza dolaşan öğretici eserlerle karşısındayız. Düş ürünü, düşündüren, destansı ve dinleyiciyi tekerleme gibi diline dolanacak masalları sizlere sunuyoruz. Anlatımı yalın ve yoğun. Miş’li geçmiş zaman ya da geniş zaman kullanılan Masal kategorisiyle; hayvan, olağanüstü, gerçekçi, güldürücü, nükteli ve zincirlemeli türleri olarak sunuyoruz. Anonim eserlerde zaman kavramı belirli olmayıp, ahlak ve öğreti ön planda yer alıyor. Sizlerin ve çocuklarınızın gönül rahatlığıyla dinletebileceğiniz birçok masala Sesli Kitap Arşivi’nden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.