KARDAN ADAM HİÇ ÜŞÜR MÜ ANNE?
ÇOCUKLAR İÇİN MASAL

Seslendiren: Gizemli Masallar Ülkesi

Sesli Masal Özeti

Pelin, ailesi ile İzmir’den Ankara’ya taşınmıştı. Babasının tayini çıkmıştı.Ankara, İzmir’den çok farklıydı. Yeni bir evleri, yeni bir mahalleleri olmuştu.Pelin yeni okuluna başlamıştı. Okuluna ve arkadaşlarına henüz alışamamıştı.Kendini çok yalnız hissediyordu.Okulda kimseyle oyun oynamak istemiyordu. Yeni okulunda canı çok sıkılıyordu. Pelin İzmir’i çok özlüyordu.

Hatta okula bile gitmek istemiyordu. Okulda hep tek başına oturmak istiyordu. Canı çok sıkılırsa kitap merkezinde kitaplara bakıyordu.Kış mevsimi geldi. Havalar iyice soğudu. Kar yağmaya başladı. Pelin daha önce hiç kar görmemişti. Her yer bembeyaz oldu.Pelin çok üşüyordu.Pelin merak edip bir kez kara dokundu. “Ayyyy, çok soğuk!” dedi.Bir daha dokunmamaya karar verdi.

Pelin, evlerinin penceresinden kartopu oynayan çocukları seyrediyordu.“Üşümüyorlar mı?” diye düşündü. Aslında çocuklar çok eğleniyordu. Kartopu oynuyor, kızakla kayıyorlardıKomşuları, evlerinin bahçesine kardan adam yaptı. Burnu havuçtan, gözleri kömürdendi. Kardan adamın düğmeleri de kömürdendi. Koluna da süpürge taktılar. Çok komik görünüyordu.Ertesi sabah annesi Pelin’i uyandırdı.

“Uyan bakalım. Okula gitme zamanı geldi.” dedi. “Okula gitmek istemiyorum. Kar yağdı anne!” dedi. Annesi, “Kar yağdığında da okula gitmek eğlencelidir.” dedi.Pelin yine de yataktan uzunca bir süre çıkmadı. Annesi bekledi. Sonra Pelin kalktı. Okula gitmek için annesi ile yola koyuldu. “Karın üstünde yürümek çok zor.” diye düşündü. Etrafına baktı.Tüm çocuklar çok mutlu görünüyordu.Öğretmeni okulda kış mevsimi ile ilgili bir kitap okudu. Çocuklar heyecanla, “Öğretmenim lütfen kartopu oynayalım!” dediler.

Sesli Kitap Arşivi – Çocuklar İçin Masallar

Sesli Kitap Arşivi olarak, gerçek ya da ağızdan ağıza dolaşan öğretici eserlerle karşısındayız. Düş ürünü, düşündüren, destansı ve dinleyiciyi tekerleme gibi diline dolanacak masalları sizlere sunuyoruz. Anlatımı yalın ve yoğun. Miş’li geçmiş zaman ya da geniş zaman kullanılan Masal kategorisiyle; hayvan, olağanüstü, gerçekçi, güldürücü, nükteli ve zincirlemeli türleri olarak sunuyoruz. Anonim eserlerde zaman kavramı belirli olmayıp, ahlak ve öğreti ön planda yer alıyor. Sizlerin ve çocuklarınızın gönül rahatlığıyla dinletebileceğiniz birçok masala Sesli Kitap Arşivi’nden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

 

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız