KÜÇÜK OYUNLAR
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Uğur ile Erman sokakta yürürken duydukları kadın çığlığı üzerine kadına yardım etmek için sesin geldiği tarafa doğru koşarlar. Öznur Evlenmek vaadiyle kandırıldığı, evli bir erkek tarafından şiddete uğramıştır. Öznur’un sakinleşmesi için bir kafe de birşeyler içerken Öznur babasının çok tutucu olduğunu ve ona evlenmek üzere olduğunu söylediğini eğer evlenmeyeceğini öğrenirse babasının kendisini çiftliklerindeki işçilerden biriyle evlendireceğini söyler. Ayrıca halası bir süre önce telefon açarak, babasının çok hasta olduğunu ölmeden önce kızının evlendiğini görmek istediğini söylemiştir. Uğur ile Erman, Öznur’a yardım etmek için bir oyun oynamaya karar verirler ama Öznur’un köyüne gittiklerinde kendilerini farklı bir oyunun içinde bulurlar.

Yapım: TRT
Tür: Komedi
Yazan: Leyla Onat
Dramaturg: Selma Fındıklı
Yöneten: Rüştü Asyalı
Yapımcı: Ersan Edinç
Efektör: Ömer Atilla Ulaş
Seslendirme
Erman: Selçuk Özdoğan
Uğur: Levent Ülgen
Öznur: Yaprak Atik
Sedef: Berin Ötenel
Hasan: İhsan Sanıvar
Tolga: Cüneyt Gündoğdu
Dilek: Oytun Yücel

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Leyla Onat, yazar, çevirmen, ressam. 30 Eylül 1942, İzmir doğumlu. TED Ankara Koleji (1961), Ankara Üniversitesi DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü (1965) mezunu. Paris Güzel Sanatlar Akademisi, Ecole De Louvre (Paris), Academie Julien (Paris) ve Art Students League’de (New York) konuk öğrenci olarak okudu. TÜBİTAK’ta çevirmen ve sekreter (1965-68); Ankara Sanatevi (1981-82), Ankara Sanat Yapım Galerisinde (1982-85) resim öğretmeni olarak çalıştı. Sanatyapım Galerisini (1982-85) yönetti. Özkaynak Yayınlarının kurucu üyeliğini yaptı. Çalışmalarını 1986’dan itibaren serbest ressam olarak sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı, yirmiye yakın kişisel resim sergisi açtı.

Şiir ve yazıları; 1964’ten itibaren Varlık (1964-70), Sanat Çevresi (1982), Somut (1983), Türkiye Yazıları (1982), Abece (1986-87), Sanat (1994-95) dergilerinde yer aldı. Ayrıca TRT Radyosu için (1962-96) yüzlerce oyun yazdı ve çevirdi. 1991 yılında TOBAV Çocuk Oyunları Ödülünü, 1992 yılında Kültür Bakanlığı Sinopsis Ödülünü, 1993 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi “Ankara’yı Seviyorum” konulu Senaryo Yarışması Ödülünü, 1995 yılında Kültür Bakanlığı Film Öyküsü Ödülünü, 1996 yılında TOBAV Tiyatro Ödüllerinde başarı ödülü aldı. Edebiyatçılar Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği, Dil Derneği üyesidir.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.