LEV TOLSTOY – ANNA KARENINA

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Lev Tolstoy’un Anna Karenina eserinin tam 16 saatlik sesli kitabını sizlere sunuyoruz. Anlatılan olaylar, tanımlanan kişiler için seçilen kelimeler, kurulan uzun cümleler ile gerçeküstü bir başyapıt. Anna Karenina, eserde kimi zaman ‘bahar güneşi’, kimi zaman ‘yaz yağmuru’ ve çoğunlukla da kasırgaların hüküm sürdüğü bir yer parçası. Bir anne, bir eş, bir sevgili, bir arkadaş ya da baştan çıkaran bir güzel fettan. Karenina, 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir büyük eserdir.

Güzelliğinin yanında nezaketiyle neredeyse bütün herkesin hayranlık duyduğu Anna Karenina’nın, mutsuz ve tekdüze bir evliliği vardır. Üst düzey bir devlet memuru olan Aleksey Aleksandroviç ile evliliğinde tek tesellisi ise oğludur. Ağabeyi ile yengesinin aralarını düzeltmek için gittiği Moskova’da ise yakışıklı ve genç kont Vronski ile tanışır. Anna için belki de hayat döngüsü orası olur. Toplumun sosyal yapısı gereği ve ahlaki olarak ‘çevre’ tarafından yanlış kabul edilen ve hoş karşılanmayan bir aşka yelken açıyor.

Anlatılan aşk o kadar geniş ve kapsamlı ki, hem bu ilişkiyi yaşayan iki kişi ve hem de bu aşk yüzünden olumlu ya da olumsuz etkilenen etraflarındakiler muhteşem şekilde okuyucuya aktarılıyor. Tolstoy, Anna Karenina’da sıra dışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katar. Modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen Anna Karenina, güncelliğini daima koruyan bir eser. Toplumun Anna’yı yargılamaya hakkı var mı? Anna, ezici bir gücün kurbanı mı? Sanat eserini iyi dinlemeler dileriz.

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması (Kısa Biyografi)

Lev Tolstoy, (Kont Lev (Leo) Nikolayevich Tolstoy) 19 yaşında on beşten fazla dil konuşuyordu. 9 Eylül 1828 tarihinde, ailesinin Rusya’nın Tula Eyaletindeki, dört oğlundan en küçüğü olarak Moskova’nın 210 km güneyindeki, Yasnaya Polyana’da doğdu. Annesi Mariya Nikolayevna, yani Prenses Volkonskaya, iki yaşından önce öldü, bunun üzerine babasının uzak kuzeni Tatyana Ergolsky çocuklardan sorumlu oldu. Babası Kont Nikolay Ilich Tolstoy, 1812 Vatanseverlik Savaşı gazisi 1837 yılında hayatını kaybetti.

Tolstoy ve dört kardeşine daha sonra Batı Rusya’nın Kazan şehrinde başka bir teyzesi baktı. Tolstoy en dokunaklı mektuplarını teyzelerine yazmıştır. Sürekli ölüm olmasına rağmen, Tolstoy çocukluğunu pastoral anlamda hatırlar. İlk yayınlanan çalışması Detstvo ilk yıllarının kurgusal ve nostaljik bir açıklamasıdır. Eğitim, Tolstoy’a evde Almanca ve Fransızca öğretmenleri tarafından verildi. Çok özel bir öğrenci değildi. 1843’te Kazan Üniversitesi’ne girdi. Diplomatik bir kariyer planlayarak Doğu dilleri fakültesine girdi.

Edebiyat ve etik ile ilgilenen İngiliz romancı Laurence Sterne ve Charles Dickens’ın çalışmalarına ve özellikle Fransız filozof Jean-Jacques Rousseau’nun yazılarına; bir haç yerine, Rousseau’nun portresine sahip bir madalyon giydi. Ama zamanının çoğunu, içmeye, kumar oynamaya ayırıyordu. Tolstoy, 19 yaşında on beşten fazla dil konuşuyordu. Tarih ve edebiyatı da ayrıntılı olarak inceledi. Tolstoy, 1847’de derecesini almadan üniversiteden ayrıldı.

1892 yılında Tolstoy’un 1,5 milyon dolarlık mülkü, karısı ve dokuz yaşayan çocuğu arasında bölündü. Tolstoy şimdi belki de dünyadaki en ünlü adamıdır. Dünyanın her yerinden insanlar Yasnaya Polyana’ya gelir. 

Lev Tolstoy, tüm zamanların en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir. Başyapıtları “Savaş ve Barış”, “Anna Karenina” ve “Ivan Ilyich’in Ölümü” gerçekçi kurgunun zirvesindedir ve bugün bile dünyanın en iyi edebi eserleri arasındadır. Tolstoy, roman yazmanın yanı sıra kısa öyküler, denemeler ve oyunlar da yazdı. Ayrıca ahlaki bir düşünür ve sosyal bir reformcu olan Tolstoy, ciddi ahlaki görüşlere sahipti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.