LYMAN FRANK BAUM
OZ BÜYÜCÜSÜ

Sesli Kitap Açıklaması

ansas’ta yaşadığı küçük bir çiftlikte korkunç bir kasırgaya yakalanan Dorothy ve köpeği Tot, kendilerini ancak düşlerde rastlanan tuhaf bir yerde, Oz Ülkesi’nde bulurlar.

Oz Ülkesi dört bölgeden oluşmakta ve bu bölgelerin her birine bir cadı hükmetmektedir. Evine ve Kansas’a dönmek için yardım dileyen Dorothy, bu dileğinin ancak Oz Büyücüsü’nün yardımlarıyla mümkün olabileceğini öğrenir. Bu kudretli büyücüyü bulmak için yola koyulan Doroty’nin başından bir sürü ilginç olay geçer ve Oz Büyücüsü’ne ulaşmaya çalışırken bir Korkuluk, Teneke Adam ve korkak bir aslanla arkadaş olurlar.

Türlü maceralarla dolu bu yolculuk Doroty ve tuhaf arkadaşlarına çok şeyler katacak; sabır, arkadaşlık, dayanışma ve azim gibi konularda çok değerli deneyimler kazanmasını sağlayacaktır. Amerikalı yazar Lyman Frank Baum’un (1856-1919) bu ünlü eseri, 1900 yılında basıldıktan iki yıl sonra Broadway’de müzikal olarak sahneye konuldu. Yayınlandığı günden sonra kısa zamanda çocuk edebiyatının başyapıtlarından biri hâline gelen ve 1939’da ilk kez beyaz perdeye aktarılan Oz Büyücüsü, yakın zamanda gösterime giren yeni sinema uyarlamasıyla da büyük beğeni toplamıştı.
(Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Lyman Frank Baum , 15 Mayıs 1856’da New York Chittenango’da doğdu . 1900 yılında Baum , çocuk edebiyatının en ünlü eserlerinden birini, daha sonra Oz Büyücüsü olarak bilinen Harika Oz Büyücüsü’nü yazdı. … Amcadan sonra ” Lyman ” olarak adlandırılan Baum , ilk adından nefret etti ve onun yerine ” Frank ” adıyla anılmayı seçti.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.