MAKSIM GORKI – ANA

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Maksim Gorki – Ana Bir başkaldırı ve umut romanıdır Ana. Gördüğü şiddet ve yoksulluktan insanlığını unutmuş bir kadının, sosyalist dünya görüşünü benimsemiş genç bir işçi olan oğlunun tutuklanmasından sonra, dünyanın değiştirilebilir olduğunu keşfetmesinin hikâyesidir. Toplumcu gerçekçi edebiyatın ilk örneği ve başyapıtı sayılan Ana, Gorki tarafından 1906 yılında Amerika’da kaleme alındı, aynı yıl New York’ta yayınlandı. Bütün dünyada büyük yankı uyandıran roman, iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde pek çok dile çevrildi. Türkçe olarak ilk kez Tanin gazetesinde 1908-1909 yıllarında tefrika edildi.

Gorki romanında Rus köylülerinin ve işçilerinin ağır yaşam koşullarını öfkeyle ve ustalıkla betimlemekle kalmaz, burjuva-aristokrat sistemin karşısında en eylemli ve en ilerici güç haline gelmekte olan sosyalist hareketin ilk filizlerini de gösterir. Romanın ana karakteri Pelageya Vlasova, gerçek bir Rus devrimcisinin yaşamından esinlenerek çizilmiştir. Yüzyıllık bir başyapıt olan bu ünlü roman, Mazlum Beyhan’ın özenli ve eksiksiz çevirisiyle okurlarımıza sunuluyor.

Yazar: Maksim Gorki
Tür: Dünya Klasikleri
Yayınevi : Kor Kitap
Çevirmen: Mazlum Beyhan

SeslendirenSesli Kitap Kütüphanesi

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Maksim Gorki, tam adıyla Aleksey Maksimoviç Peşkov, 28 Mart 1868 tarihinde Rusya’nın Nijniy Novgorod bölgesinde doğmuştur. Rus yazar, işçi sınıfının geçmişini yakından biliyordu. Büyükbabası ona sadece birkaç aylık resmi eğitim verdirmişti. Ve Gorki, daha sekiz yaşında yaşamını kazanmak için çalışmaya başladı. Ergenlik döneminde fırıncı, liman işçisi ve gece bekçisi olarak çalıştı. Çalışırken de Rus devrimci fikirlerini, daha sonra reddettiği Rus köylüsünün idealleştirme eğilimi olan Popülist hareketi temsilcilerinden öğrendi. Kendini vurarak intihar girişiminde bile bulundu. Sonrasında ise bütün her şeyi bırakarak serseri oldu.

1899 yılında Gorki, Marksist görüşle St. Petersburg’da yaşadı. 1903’te Bolşevik kanadında yer aldı. Yıl 1906’yı gösterdiğinde Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Yedi yılını esas olarak İtalya’daki Capri’deki villasında siyasi sürgün olarak geçirdi. Bağımsız kalma konusundaki ısrarı nedeniyle diğer Marksistleri için bir sıkıntıydı. 1923’te sonraki on yılda, Gorki’nin en büyük şaheseri ortaya çıktı. 18 Haziran 1936’da Moskova’da hayatını kaybetti. Ölümünden sonra Gorki, Sovyet mektuplarının koruyucu azizi olarak kabul edildi.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.