MEVLANA – SEV / ZÜMRÜD-Ü ANKA
SESLİ ŞİİR

Seslendiren: Ayça Evcimen
Ayça Evcimen, Sarı Bezli Kadınlar İçin Seslendiriyor.

Sesli Kitap Açıklaması

Sevmesini bilmiyorsan öğren, sev sev. Sevmeye çalış mutlaka, elinin değdiği her şeyi, gözünün görebildiği, tahayyül edip düşünebildiğini, sev sev. Duyduğun her şeyi, öğrenmeye çalış sevmeyi. Ne varsa tabiatta, bir böcek bile çirkin değil. Bir parça ot al eline, rengi ne güzel değil mi? Kendinden olan bir renk ve şekil içinde. Çiçekler, taşlar, bulutlar bile, sev sev. Sevmeyi öğren, sevmeye çalış. Dünya senin sevmen için yaratılmış. Önce aşkı öğren.

Küçük bir çocuk bak ne güzel. Ya onu dünyaya getirenler. Çünkü dünya aşk için yaratılmış. İnsanları sev. Onlar da sen yalnız kalmayasın diye yaratılmış. Bütün kainat birbirine sevgi ile zincirleme bağlanmış. Sevgini vermesini öğren, Çünkü gönlünde anlasın ki hepsine de yer varmış. Sevgisiz insandan, dünya unutma ki korkarmış. Korkudan ya yana kaçar ya düşman olur kovalarmış. Ölümü dahi sev. Sevmesini öğren ki ölümsüz alem de varmış. Sen sevmesini öğrendinse, şimdi artık öğretmelisin. Sana verilen sırrı alem içinde insanlığa hizmet etmelisin.

Yazar Açıklaması

1207-1273 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Belh şehrinde doğdu. Hayatını, “Hamdım, piştim, yandım” diye özetleyen Mevlana, yaşamına Konya’da devam etti.

Sesli Kitap Arşivi – Şiir

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız