MİCHEL DE MONTAİGNE – MONTAİGNE DENEMELER

Sesli Kitap Açıklaması

Michel de Montaigne
“Montaigne Denemeler”
Sesli Kitap Dinle

Sesli Kitap, Montaigne Denemeler Eminim, alışacaksınız Montaigne’e. İnsanoğlu ne düşündüyse onda var ve bu kadar güçlü biçim zor bulunur. Bir şey öğretmiyor, çünkü hiçbir şeyi kestirip atmıyor. Doğmacılığın tam tersi. Mağrur adam, ama kim mağrur değil ki? Alçakgönüllü görülenler büsbütün mağrur değiller mi? Her satırında Ben, Kendim diye konuşuyor, ama Ben, Kendim demeden hangi bilgiye varılabilir? Haydi, bırakın Allah aşkına hocam, filozofun, metafizikçinin bundan iyisi görülmemiş.
Madame du Deffand

Montaigne, o tanrı gibi adam, 16. yüzyılın karanlıkları içinde tek başına diri ve tertemiz bir ışık saçmış; dehası ancak zamanımızda, gerçek ve felsefi düşünce boş inançların, geriliklerin yerini alınca anlaşıldı.
Jacob Grimm

(Tanıtım Bülteninden)

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Michel Montaigne’nin sentetik biyografisi (1533-1592). Rönesans’ın yazarı, filozofu, ahlakçı ve politikacısı, hayatı çok maceracı olan Michel Eyquem de Montaigne, Batı kültürünü güçlü bir şekilde etkileyen Denemeler kitabıyla iç gözlemin kurucusudur .

Michel Montaigne, 1533’te, Bordeaux yakınlarındaki bu ismin kalesinde eski bir aileye doğdu, ancak ünlü değil. Babası, asil olmasına rağmen, oğlunun düşük statüdeki insanlar tarafından vaftiz yazı tipinde kalmasını sağladı ve fakir bir köyde yetiştirdi. Montaigne, “Bunu istedi,” diyor beni tutumlu ve sade bir yaşamda eğitmek: Amacı bana insanları ve yardımımıza ihtiyaç duyan insanların durumunu göstermekti; bana kollarını tutan kişiye, sırtımı bana çeviren kişiye göre daha fazla bakmak zorunda olduğumu hissetti. Montaigne, babasının eğitiminden beşiğinden aldığı aşırı bakımı anlattı. Onu aniden uykudan kaçırmamak için, bir enstrümanın sesiyle nazikçe uyandırdı. Ona Fransızca öğretmeye başlamak yerine, onu hemşiresinin elinden ona sadece Latince konuşan bir Alman’a geçti; böylece “Fransızca bir kelime duymadan altı yaşın üzerindeydi; sanatsız, kitapsız, dilbilgisi ya da kuralsız, kamçısız ve gözyaşı olmadan, Latince okul müdürünün bildiği kadar saf öğrenmişti ”.

Sesli Kitap Arşivi – Klasikler

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.