MOMOTARO – ŞEFTALİ ÇOCUK
JAPON MASALLARI

Sesli Kitap Açıklaması

Momotaro, Şeftali Çocuk Efsanesi.

Efsaneye göre yaşlı kadın nehrin kenarında çamaşır yıkarken suya büyük bir şeyin düştüğünü görmüş ve bir bambu parçasıyla nehirden çıkardığında bunun büyük bir şeftali olduğunu görmüştür. Kadın şeftaliyi yıkadıktan sonra kocasıyla birlikte yemek için eve götürmüştür. Yaşlı kadın şeftaliyi ikiye böldüğünde çekirdeğinde bir bebeğin olduğunu görmüş olup çocuğa “Ailenin en küçük oğlu şeftali” (Japonca momo ‘şeftali’+ taro ‘ailenin en küçük oğlu’) anlamına gelen Momotaro adı verilmiştir. Çift çocuğu büyük özenle yetiştirmiş, Momotaro güçlü ve akıllı bir delikanlı olmuştur. Momotaro, yaşlı adam ve eşine cinlerin yaşadığı adaya seyahat ederek servet kazanma düşüncesini anlamış, büyüklerinin onayını aldıktan sonra kadının yol için hazırladığı meyveli böreği cebine koyarak yola çıkmıştır.

Yolda Momotaro’nun karşısına bir köpek çıkmış ve kahramana kemerinde ne taşıdığını sormuştur. Momotaro, köpeğe yanında Japonya’nın en iyi darı böreğinin olduğunu söyleyince hayvan kendisine de biraz vermesi şartıyla kahramana katılabileceğini söylemiş, daha sonra aynı şartlarla sırasıyla bir maymun ve bir sülün de Momotaro’nun yolculuğuna eklenmiştir. Şeytanlar adasına ulaşan kahraman ve yandaşları kalabalık bir iblisler grubuyla karşılaşınca amansız bir dövüş başlamıştır. Momotoro adil bir dövüşte iblislerin lideri Akandoji’yi yendikten sonra hasmını iple bağlamıştır. Akandoji, elindeki tüm hazineleri Momotaro’ya vermeye razı olunca kahraman yoldaşlarıyla birlikte evine dönmüş, ailesiyle birlikte refaf ve mutluluk içerisinde uzun bir ömür geçirmiştir. Çok sayıda benzer öykünün kahramanı olan Momotaro başka bir macerasında bir adada cinlerin elinde esir tutulan iki prensesi kurtarmıştır.

Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Yazar Açıklaması

Momotarō Japon folkloründe popüler bir kahraman. Şeftali oğlan, şeftali çocuk anlamına gelmektedir. Momotarō çeşitli kitapların, filmlerin başlığı olarak kullanılmıştır.

Seslendiren: Hikaye Dolabı