MURAT GÜLSOY – KAYIP EŞYALAR BÜROSU

Sesli Kitap Arşivi

Sesli Kitap, Bu öykü yazarın “Bu Kitabı Çalın” kitabından alındı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk öykü kitabı Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul ile dikkat çeken Murat Gülsoy, genç kuşak öykücüleri arasında yetkin üslubu, özgün konularıyla, kendisine yer açacağının işaretlerini vermişti. Murat Gülsoy’un ikinci kitabı olan Bu Kitabı Çalın, yine birbirinden bağımsız görünen öyküler içerse de, bir bütünlük duygusu yaratıyor. Klasik öykü tadında metinler sunan Murat Gülsoy’un öyküleri, olaysız gelişen çağdaş öykünün durgunluğunu taşımıyor; onunkiler tam tersine olay üzerine kuruluyor.

Gerçekliğin artık kurgusal bir şeye dönüştüğünü, kurguların da hayatımızın her alanına yayıldığını varsayan yazar, kurgusal alanın sınırlarını zorluyor ve okurdan öyküye aktif olarak katılmasını bekliyor. Pek çok öyküsünde gerçekle kurmaca iç içe geçiyor, yazar elindeki izlekle oyunlar oynuyor, okuru sürekli şaşırtıyor. Öyküler, gerçekten gerçeküstüne, fantastik bir anlatıma açılıyor. Postmodern denebilecek anlatımının izlerini ise yaptığı göndermelerde, öykülerin içine oturttuğu başka metinlerde buluyoruz. Örneğin edip Cansever’in şiiri ya da Oğuz Atay’ın öyküleriyle kurduğu bağlantılarda.

 (Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Murat Gülsoy, 1967’de İstanbul’da doğdu. Mühendislik ve Psikoloji eğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardı. 2000 yılından bu yana elektronik yayınevi www.altkitap.com ‘un editörlerinden.Açık Radyo’nun çeşitli yayın dönemlerinde kültür-edebiyat içerikli programların yapımcıları ve sunucuları arasında yer aldı. Murat Gülsoy, ayrıca Uygulamalı Yaratıcı Yazarlık Seminerleri veriyor.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.