NAKİ TEZEL – TÜRK MASALLARI

Sesli Kitap Açıklaması

Bir varmış bir yokmuş. Zaman zaman içinde kalbur saman içinde. Deve tellal iken, horoz imam iken, manda berber iken; annem kaşıkta, babam beşikte iken… ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, babam düştü beşikten, alnını yardı eşikten… annem kaptı maşayı, babam kaptı küreği, gösterdiler bana kapı arkasındaki köşeyi…

Çoğu zaman bu sözlerle aralanır masal âleminin kapıları. Develer tellal olur, pireler berber. Bir dudağı yerde bir dudağı gökte araplar darda kalanın yardımına koşar. Demirden elbiselerini kuşanan acar delikanlılar Kafdağı’nın ardına yollara düşer. Az gidilir uz gidilir. Dere tepe düz gidilir. Altı ay bir güz gidilir. Yedi kat yer altının, on yedi kat gökyüzünün ejderhaları gözü pek yiğitlerin karşısına dikilir. Ayın on dördü gibi güzel, ay gibi ışıldayan, güneş gibi parlayan padişah kızları kırk gün kırk gece düğünle muratlarına erer. Onlar erer muradına biz çıkarız kerevetine.

Yazar Açıklaması

Naki Tezel, 6 Ağustos 1915’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk yazar ve halkbilimci Naki Tezel, Hukuk Fakültesi mezunudur. Memurluk ve müşavirlik yapmıştır. Yeni Türk ve Halkbilgisi Haberleri dergilerinde yazmıştır.

Masal derlemiş, halkevinde çalışmıştır. Naki Tezel’in Ulus, Cumhuriyet, Dünya gazetelerinde makaleleri yayınlanmış aynı zamanda da çeşitli dergilerde de yazıları bulunmaktadır. Naki Tezel 1980’de İstanbul’da hayata gözlerini kapamıştır.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.