NAMIK KEMAL – İNTİBAH

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Ali Bey, iyi eğitim görmüş, varlıklı bi ailenin çocuğudur. Öğrenimini ve üzerindeki ilgiye rağmen, hayat tecrübesinden tamamen yoksundur. Bir gün Çamlıca’da dolaşırken adı Mahpeyker olan çok güzel bir kadınla tanışır. Ali bey, ilk karşılaşmada bile büyük ilgi duyduğu bu kadını derin bir aşkla sevmeye başlar. Durumun farkında olmayan ve onu da kendisi gibi temiz bir sevda içinde hayal kuran genç adam, kısa zamanda evini ve işini ihmal etmeye başlar. Durumun farkına varan aile büyükleri, onu bu durumdan kurtarmaya karar verirler. Düşündükleri çözüm ise, evlerine genç ve çok güzel cariye almaktır.

(Tanıtım Bülteninden)

Seslendiren: SESLİ KİTAP KULÜBÜ

Yazar Açıklaması

Namık Kemal, 21 Aralık 1840’ta Tekirdağ’da dünyaya geldi. Gerçek ismi tam olarak Mehmed Kemal’dir. Babası Yenişehirli Mustafa Asım Bey, Annesi bir Arnavut olan Fatma Zehra Hanım’dır. Namık Kemal’in adını ona şair Eşref Paşa vermiştir. Babasının işinden dolayı Rumeli ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çocukluk yılları geçmesinden dolayı özel öğrenim görmüştür. Kamal’in 1857’de Babıali Tercüme Odası‘na girmesi ile edebiyat dünyasında ismi anılmaya ve duyulmaya başladı. Tiyatro türüne önem veren Namık Kemal, altı oyun yazmıştır. Romanı ve tiyatroyu toplumsal yaşama soktuğu gibi, edebiyat eleştirisini de Türkiye’ye ilk getiren yazarlardan biri olmuştur. Yunanistan’ın Ege Denizi’nde yer alan Sakız Adasında rahatsızlanan Namık Kemal, 2 Aralık 1888 günü 48 yaşında hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.