NEMRUT DAĞI EFSANESİ – ÖLÜMSÜZ KRALIN HİKAYESİ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap Arşivi olarak bugün sizlerle küçük bir gezintiye çıkmak istiyoruz. Ülkemizde ve dünyada efsaneleriyle nam salmış o gizemli yere götürmek istiyoruz. Yazımızın başlığından da anlayacağınız gibi bugün rotamızın yönü Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı. Birçoğumuz bu muhteşem yere ziyaret gerçekleştirmiştir. Bunu yapamayanlar ise gerek internette gerek tarih kitaplarından nemrut’a dair görüntülere şahit olmuştur. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenen nemrut bu uygulamadan sonra dünya çapında turistlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Nemrut Dağı ülkemizde yer alan ve en fazla turist yoğunluğuna sahip 10 tarihi giden biridir. Uzun yıllar boyunca birçok tarihçinin özel olarak üzerinde durduğu ve araştırmalar gerçekleştirdiği yerdir.

Nemrut birbirinden farklı onlarca efsaneyi bünyesinde barındırarak hala gizemini korumaya devam etmektedir. Peki Adıyaman’ın rastgele bir ilçesinde rastgele bir dağa nasıl olur da UNESCO’nun dünya mirası listesinde adını yazdırmıştır. Her yıl milyonlarca dünya turist ini dünyanın dört bir yanından ülkemize getirebilir. Şimdi konuya daha yakından bakma zamanı. Nemrut Dağı Toros Dağı silsilesinde yer almaktadır. 2150 metre yükseklikte bulunan hepsi birbirinden görülmeye değer heykeller ve kitabelere ev sahipliği yapmaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından 1988 yılında ise Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak Nemrut Dağı Milli Parkı haline gelmiştir. Nemrut Adıyaman’ın il merkezine 85 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Fırat nehrine hakim bir görüş açısına yükselti bir alanda yer alması nedeniyle ulaşım ve tırmanışı oldukça zordur.

Ücretsiz Sesli Kitap dinleyebileceğiniz Türkiye’nin en büyük adresine göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Sesli Kitap Dinle Kendini Ödüllendir. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Seslendiren: ilhan yilmam