NIKOLAY GOGOL – PALTO

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap,”Önüne ne pahasına olursa olsun ulaşacağı bir hedef koyan insanlar gibi kendini şimdiden daha hayat dolu hissediyor, karakteri güçleniyordu. Yürüyüşünde ve hareketlerinde kararsız ve ikircikli ne varsa gitmiş, gözlerinde yeni bir ateş parlamaya başlamıştı. Hatta en cüretkar hayallerinde bazen paltosuna sansar kürkü bir yaka diktirmeyi bile kurar olmuştu. Küçük adam”ın çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlik ve acılar bu uzun öykünün başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in hayatı üzerinden yalın bir gerçekçilikle anlatılıyor. Böylesi bir anlatım, her ne kadar dönemin Çarlık Rusya’sında büyük tepki alsa ve Gogol, Rus insanını aşağılamakla suçlansa da, Rus edebiyatında büyük bir çığır açıyor. Elinizde tuttuğunuz bu muhteşem eseri daha önce yayınlanmış örneklerinden farklı kılansa, otuzdan fazla kitapta imzası olan ödüllü çizer Noemí Villamuza’nın büyüleyici çizimleri.

Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.

Dostoyevski

Gogol’un Palto’da sergilediği sanat, paralel doğruların kesişmekle kalmayıp, solucan misali kıvrılabileceklerine, karmakarışık hale gelebileceklerine işaret eder.

Vladimir Nabokov, Nikolay Gogol

Yazar Açıklaması

Nikolai Vasilievich Gogol, Ukrayna’da 31 Mart 1809 tarihinde dünyaya gelmiş Rus asıllı yazardır. 12 yaşında Nizhyn’de okula giden Gogol, burada ilk olarak yazarlık kariyerine şiir ve kısa öykülerle başlamıştır. Dünya edebiyatında ismini duyurduğu en önemli eseri Palto’dur.

Palto, dönemin devlet büyükleri tarafında büyük tepki alır. Gogol, Palto eserinde baskı altında kalan halkın yönettiği idarecileri eleştirmiştir. Kitap sonrası kendisi de büyük bir baskı altında kalır ve psikolojik sorunlar yaşar. Hatta Dostoyevski bu eser için “Hepimiz paltonun cebinden çıktık” demiştir.

1842 yılında yayımlanan “Ölü Canlar” ise eleştirmenler tarafından ilk ‘modern’ Rus romanı olarak görülür. Yine ünlü eserlerinden biri olan “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyunlanlaştırılıp sahneye konulur.

Yıllar geçtikçe Gogol, kendi ruhunu arındırmaya verir kendini. Din adamlarının etkisi altına girer. Hatta Gogol, Ölü Canlar’ın 1842 yılında yayınlanan ilk cildinin ardından ikinci cildini yazmaya başlar. Bitirdiğinde ise bir rahipten etkilenerek yazdıklarını yakar. Ve ikinci cilt yayımlanmaz. Arta kalanlar toplanır. Piyasaya sürülür. Nikolay Gogol, bu olaydan tam 10 gün sonra yani 4 Mart 1852 tarihinde, 42 yaşında hayata gözlerini yumar.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.