NIKOLAY GOGOL – PALTO

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap,”Önüne ne pahasına olursa olsun ulaşacağı bir hedef koyan insanlar gibi kendini şimdiden daha hayat dolu hissediyor, karakteri güçleniyordu. Yürüyüşünde ve hareketlerinde kararsız ve ikircikli ne varsa gitmiş, gözlerinde yeni bir ateş parlamaya başlamıştı. Hatta en cüretkar hayallerinde bazen paltosuna sansar kürkü bir yaka diktirmeyi bile kurar olmuştu. Küçük adam”ın çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlik ve acılar bu uzun öykünün başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in hayatı üzerinden yalın bir gerçekçilikle anlatılıyor. Böylesi bir anlatım, her ne kadar dönemin Çarlık Rusya’sında büyük tepki alsa ve Gogol, Rus insanını aşağılamakla suçlansa da, Rus edebiyatında büyük bir çığır açıyor. Elinizde tuttuğunuz bu muhteşem eseri daha önce yayınlanmış örneklerinden farklı kılansa, otuzdan fazla kitapta imzası olan ödüllü çizer Noemí Villamuza’nın büyüleyici çizimleri.

Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.

Dostoyevski

Gogol’un Palto’da sergilediği sanat, paralel doğruların kesişmekle kalmayıp, solucan misali kıvrılabileceklerine, karmakarışık hale gelebileceklerine işaret eder.

Vladimir Nabokov, Nikolay Gogol

Yazar Açıklaması

Nikolay Vasilyeviç Gogol, Rus roman ve oyun yazarı. Dönemin Rus İmparatorluğu’na bağlı Ukrayna’nın küçük bir kasabası olan Sorochyntsi’de 1 Nisan 1809 tarihinde doğdu. Düşük gelirli toprak sahibi bir ailenin çocuğuydu. Gogol 12 yaşındayken Nezhin’de (şimdi Nizhyn Gogol Devlet Üniversitesi) bir yüksek sanat okuluna gitti. Vasat bir öğrenciydi. Haziran 1828’de okuldan ayrıldı ve Rus kamu hizmetinde kariyer yapmayı amaçladı. Petersburg’dan Almanya’ya giden Nikolay Gogol, maddi zorluklar nedeniyle ülkesine geri dönmek zorunda kalır. 1836 yılında Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide, ona büyük ün ve şöhreti getirecek olan Burun öyküsünü yayımlar. Puşkin’in etkisi altında kalan Gogol, daha sonraki yıllarda “Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları” adlı kitapta öykülerini toplar.

Bu eser, Rus edebiyatında Gogol’a büyük bir üne kavuşturur. 1835 yılında “Mirgorod ve Arabeski”, eserinde “Bir Delinin Hatıra Defteri” öyküsüyle artık bilinen bir yazardır. Dönemin Çarlık Rusya’sındaki bürokrasiyi Müfettiş adlı öyküsüyle eleştiren Gogol’un eseri, sahnelere taşınır. Bu büyük yapıt, ülke yönetiminden büyük bir tepki alır. Rusya’dan ayrılmak zorunda kalan Gogol, Çok sevdiği Puşkin’in ölümü sonrası 1842 yılında iki önemli eseri yayımlar. Ölü Canlar 1. cildi ve uzun hikâyesi Palto, artık okuyucularla buluşmuştur. Yazdıkları nedeniyle, 1.Nikola döneminde Rusları aşağılamakla, insanların kötü yönlerini açığa vurmakla ve en önemlisi halkına ihanetle suçlanır. 1848 yılında o zamanın Filistin’e ait olan kutsal toprakları ziyaret eder. Moskova’ya döndüğünde ise Matvey Konstantinovski adlı rahibin etkisi altına girer. Yıl 1852’yi gösterdiğinde Ölü Canlar romanının ikinci bölümünü yakarak imha eder. Olaydan 10 gün sonra 43 yaşında Moskova’da hayatını kaybeder.

Seslendiren: Canca Şeyler

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız