ÖLÜM PİYANGOSU
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, Albay Mayfair, bir savaş esnasında emirlere itaatsizlikten ölüm cezasına çarptırılmıştır. Aslında iki arkadaşıyla beraber emre itaat etmeyerek savaşın kazanılmasını sağlasa da komutanları General Cromwell verdiği emrin yerine getirilmemesine çok sinirlenmiş onları askeri mahkemeye vererek idam cezası almalarını sağlamıştır. Üç komutan mahkemeye kaçmayacaklarına dair verdikleri söz doğrultusunda salıverilmiş ve mahkemece idamdan önce aileleriyle beraber vakit geçirmelerine izin verilmiştir.

Albay Mayfair son gecesini ailesi ile beraber geçirirken bir yandan karısını teselli etmeye çalışıyor bir yandan da kızı Abby’i bu duruma hazırlamaya çalışıyordur. Kızına durumu bir hikaye ile anlatmaya çalışırken kızı, General Cromwell’i tanır. (Albay Mayfair kızının General Cromwell’i tanımasına şaşırır). Hikayenin gerçek olduğunu anlayan Abby askerler gelip babasını idam edilmek üzere götürdükten sonra General Cromwell’i bulup babasını kurtarmak için evden ayrılır.

Yapımcı: TGRT
Tür: Aile, Dünya Klasikleri
Eser: Mark Twain
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Uyarlayan: Nihal Gökçek
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar
Ses & Kayıt: Ahmet Atalay
Kurgu: Mahmut Acar
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Yazar, maceracı ve sosyal eleştirmen Mark Twain’in asıl adı Samuel Clemens’tir. 30 Kasım 1835 tarihinde Florida’da doğdu. John Marshall ve Jane Lampton Clemens’in altıncı çocuğu olarak iki ay erken doğdu. Ve hayatının ilk 10 yılı boyunca nispeten sağlıksızdı. Çiftçi olan babası öldüğünde Mark Twain, 11 yaşındaydı. İlk gençlik yıllarında bir basımevinde çalıştı. 18 yaşına gelince New York’a gitti. Kentten kente dolaştı. Daha sonra Mississippi’de buharlı gemilerde çalıştı. İç savaştan sonra gazetelere mizah yazıları yazdı.

Mark Twain, adı altında gazete muhabirliği ve dergi yazarlığı yaptı. İlk romanı olan Tom Sawyer’ın Serüvenleri‘nin 1876 yılında yayınlanmasına kadar yazarlık konusunda değişik çalışmaları oldu. İlk kitabı Mississippi’de Hayat (1883) ve Huckleberry Finn’in Serüvenleri (1885) izledi. Bu üçleme Mark Twain’in başyapıtını oluşturdu. Mark Twain 1890’larda Avrupa’da yaşadı. Birinci kızının ölümü, ikincisininse ağır hastalığı Mark Twain’in bu dönemde kaleme aldığı yazılarına da yansıdı. Yeniden Amerika’ya dönen Mark Twain, 21 Nisan 1910’da Connecticut’taki evinde hayatını kaybetti.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.