ÖMER SEYFETTİN – DİYET
SESLİ KİTAP

Sesli Kitap Açıklaması

Ömer Seyfettin, Diyet eserinde, açgözlüler ile yetinmeyi bilenlerin kesişim noktasını ve farklılıklarını kendine özgü diliyle anlatıyor. Çocuk kitabı gibi görünse de bazı bölümleri ağır ve okuyana ürkme hissi yaratabilir. Ders niteliğindeki kitapta Ömer Seyfettin’in başkahramanı, kılıç ustası Koca Ali’dir. Başkalarını küçük görmeyen, engin gönüllü, mütevazı Koca Ali’nin ödediği diyet borcu, bu örnekliğin en çarpıcılarındandır. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Kitaptan Kısa Kısa
“Kula kul olmak, şu ölümlü dünyada birisine gönül borcu duymak, acıların en ağırıydı.”
“Geçmişteki fidan, bugün koca çınardır.”
“Ceza kabahate göredir.”

Yazar Açıklaması

Ömer Seyfettin, (Balıkesir Gönen- 1884) Türk yazar, asker ve öğretmen. Seyfettin’in, neredeyse bütün eserleri yetişme çağındaki çocukların bilinçlenmesine dayalıdır. Tarihsel perspektife bağlı kalarak günlük olaylardan, hatıralardan, masal ve efsane hikâyeleri yaratmıştır. Ömer Seyfettin kendine has biri dili ve anlatım tekniği vardır. 1911 yılında Genç Kalemler dergisinde yayımlanan hikâyeleriyle ün kazanmıştır.

Sene 1910’u gösterdiğinde Ziya Gökalp’in de önerisi ile tazminatını ödeyip askerlik görevini bırakır. Seyfettin, hayatını bundan sonra yazar ve öğretmen olarak sürdürmek ister. Onun için ise Selanik’e yerleşir. Burada çıkarılan Hüsün ve Şiir dergisinin adı, Akil Koyuncu’nun isteği üzerine Genç Kalemler’e çevrildikten sonra 11 Nisan 1911’de Ömer Seyfettin’in Yeni Lisan adlı ilk baş yazısı imzasız olarak yayınlandı.

6 Mart 1920’de İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız