ÖMER SEYFETTİN – PEMBE İNCİLİ KAFTAN

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Pembe İncili Kaftan Muhsin Çelebi sözünü bitirince izin filan istemedi, kalktı. Kapıya doğru yürüdü. Şah İsmail donmuş, taş kesilmişti. Çaldıran’da kırılacak gururu, bugün Türk’ün ateş bakışları altında erimişti. Muhsin Çelebi dışarı çıkarken, kendi gibi hayretten donan nedimlerine, “Şunun kaftanını veriniz,” dedi.Savaşçılardan biri koştu. Tahtın önünde serili kaftanı topladı.

“Buyurun. Kaftanınızı unutuyorsunuz.”

Muhsin Çelebi durdu. Güldü. Çıktığı kapıya doğru dönerek Şahın işiteceği yüksek bir sesle: “Hayır,unutmuyorum. Onu size bırakıyorum. Sarayınızda büyük bir padişah elçisini oturtacak seccadeniz, minderiniz yok…

Hem bir Türk, yere serdiği şeyi bir daha arkasına koymaz…

Bunu bilmiyor musunuz?” dedi.

Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri olan Ömer Seyfettin, yerlilik bilinciyle kaleme aldığı, milli ve manevi değerlerimizi öne çıkaran öyküleriyle her zaman okunmayı hak ediyor.

 (Tanıtım Bülteninden)

Yazar Açıklaması

Ömer Seyfettin, 1884’te Gönen’de dünyaya geldi. İlk öğrenimini Gönen ve İstanbul’da, orta öğrenimini Edirne Askeri idadisinde, yüksek öğrenimini Mekteb-i Harbiye’de tamamladı. 1903’te subay olarak İzmir’de ve Makedonya’da görev yaptı. Askerlikten ayrılarak Ziya Gökalp ve Ali Canip’le “Genç Kalemler”i çıkardılar. Balkan Savaşı’na katıldı. On ay esir kaldıktan sonra İstanbul’a döndü. Kabataş Sultani’sinde Edebiyat öğretmenliği yaptı. 6 Mart 1920’de öldü.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.