ORHAN VELİ KANIK – BENİ BU GÜZEL HAVALAR MAHVETTİ

Sesli Kitap Açıklaması

Orhan Veli Kanık’ın 22 şiiri, Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti kitabında yer alıyor. Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti eserinde, Orhan Veli’nin Karagöz oyunlarına merakı ve oynatmadaki ustalığından bahsediliyor. Sesli kitapta, Orhan Veli’nin kısa bir karşılıklı olarak yapılan konuşması da yer alıyor. 22 şiirin neredeyse tamamında açık bir anlatım benimseniyor ve şiirlerini tamamen anlaşılır bir biçimde yazması gözler önüne seriliyor. Orhan Veli Kanık her zaman mahzunluğunu ve fakirliğini şiirlerinde ustaca işlemiştir. Şiirleriyle hüzünlenirken, Karagöz oyuna dair yazdıklarıyla da güldüren bir Orhan Veli Kanık karşımıza çıkıyor. Sesli Kitap Arşivi olarak iyi dinlemeler dileriz.

Sesli kitaptan kısa kısa;
“Melâli anlamayan nesle aşina değiliz.”
“Saadet nedir? Herkese saadeti tanımış mıdır bu dünyada?”
“Hem ne diye ukalalık ediyorum? Biz bu dünyaya ecir gelmişiz, ecir gideceğiz.”
“Uyuşamayız, yollarımız ayrı Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi.”

Yazar Açıklaması

Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 tarihinde Yalıköyü’ndeki İzmirli tüccar bir baba ve Beykozlu Hacı bir annenin oğlu olarak dünya geldi. Ailesi, çocuklarına Ahmet Orhan adını koydu. Türkiye’deki soyadı kanunu sonrası ise Kanık soyadını aldı. Beş yaşında vücudundaki yanık nedeniyle tedavi gören Orhan Veli, dokuz yaşında kızamık, 17 yaşında ise kızıl hastalığına yakalandı. 1923’ten 1948 yılına kadar Orhan Veli Kanık, Ankara’da yaşadı. Mehmet Veli Bey yıllar sonra İstanbul Radyosu’nda Ses Uzmanı olarak görev yapmaktaydı.

Kanık, Galatasaray Lisesi’nde yatılı eğitim görürken, annesiyle Ankara’ya taşınmak zorunda kaldı. Gazi İlkokulu’na kaydolduktan sadece bir sene sonra 1926 yılında Ankara Atatürk Lisesi’nde yatılı kaldı. İÜ Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne gidip, 1935 yılında ise üniversiteyi bıraktı. Henüz ilkokulda çocuk öyküleri yazan Kanık, Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday’la küçük yaşlarda tanıştı. Kanık’ı besleyen ve ona adeta fikir babası olup yönlendiren kişi ise lisedeki edebiyat öğretmeni oldu. Kanık’ın edebiyat öğretmeni, Ahmet Hamdi Tanpınar’dı.

Sesimiz adlı dergiyi çıkaranlardan birisi olan Orhan Veli, tiyatro çalışmalarına büyük özen gösterdi. Tiyatro çevirileri de yapan Kanık, PTT’de Umum Müdürlüğü yaptı. İlk şiiri 1936 yılında Varlık dergisinde yayımlandı. Sonraki yıllarda ise İnsan, Ses, Gençlik, Küllük ve İnkılâpçı Gençlik dergilerinde eserleri basıldı. Garip seçkisi yayımlandığında ise şair artık Türkiye geneli tanınır hale gelmişti. Birinci Yeni olan Orhan Veli Kanık, Ankara’da belediyenin kazdığı çukura düşerek tedavi altına alındı. 14 Kasım 1950 yılında İstanbul’da beyin kanaması geçiren Kanık’a alkol zehirlenmesi tedavisi uygulandı. Ve hayatını kaybetti.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.