ORHAN VELİ KANIK – BÜTÜN ŞİİRLERİ

Sesli Kitap Açıklaması

Orhan Veli: Türk şiirinin “zincirkıran”I, “kasketgiydiren”I, “sivilleştiren”I, “açıkhavaozanı”.
Orhan Veli çok daha ileriye bir adım attı: Şiirin kendi öz bir dili, bir vezni olmadığı gibi kendine öz konuları da olmayacağını gösterdi, ahengin, musikinin de şiirden kaldırılabileceğini anlattı. (Nurullah Ataç)
Orhan Veli’nin kavgası, edebiyatımızın en büyük kavgasıdır, buna inanıyorum. Irmağın yatağını daha doğal bir vadiye indirdi. Şiire kasket giydirdi, sivilleştirdi onu. Bugünkü şiir verimleri onun da verimleridir biraz. (Cemal Süreya)

Yazar Açıklaması

 
13 Nisan 1914’de, İstanbul’da doğdu. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdiyse de yarıda bıraktı. On beş günde bir çıkan, iki sayfalık “Yaprak” dergisini yirmi sekiz sayı sürdürdü. Dergiyi çıkaramayacağını anlayınca Ankara’dan ayrılıp İstanbul’a gitti. Cerrahpaşa Hastanesi’nde, 14 Kasım 1950’de, beyin kanamasından öldü.

1 Yorum On Orhan Veli Kanık – Bütün Şiirleri

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız