OSHO – ÖĞÜTLER
(Sesli Kitap)

Sesli Kitap Açıklaması

Osho’nun sözleri, dünya ve yaşam üzerine düşündürür ve iç yolculuğa çıkartır. O, kendimizi sorgulatan sözleriyle herkes için adeta bir armağandır. Ona ruhani bir filozof da diyebilirsiniz. Bu Hintli guru, büyük bir hatiptir. Yaşamının neredeyse tamamını Hindistan’da dersler vererek geçirmiştir.

Rajneeshpuram adlında bir topluluk kurarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir süre yaşamıştır. Ama hayatı sürekli, eleştiri ve tartışmalar içinde geçmiştir. Bazıları için Osho, maneviyatıyla bir devrimcidir. Toplumunun en derin inançlarıyla yüzleşebilecek bir kişiydi o. Etkili hitap gücüyle, on yüzbinlerce takipçiye ulaştı. Bazı öğütlerini Sesli Kitap Arşivi olarak bir araya getirdik.

Osho, bazıları için kişisel gelişim alanında bir guru, bazılarında ise farklı bir inanç sisteminin ana kurucusudur. Yaşamı ve sonrasında Osho’yu bir din peygamberi olarak görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazlaydı. Felsefesi sayesinde kısa sürede popüler olup, dünya geneli dikkatleri üzerine çekti. Mürit diye tabir edilen ona bağlanarak ondan ilmin, bilginin yollarını öğrenenlerin sayıları iyice artınca Hindistan Hükümeti’yle büyük sorunlar bile yaşadı. Sonraları da O, bir dini lider olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. Kendi düşünce gücü çevresinde adeta bir şehir kurdu ve ABD Hükümeti’ne kafa tutacak kadar güçlendi.

Sesli kitap bazı sözler

– “Ruh ancak özgürken gelişebilir, aşk onu özgür kılar”

– “Bir çiçeği seviyorsan bırak var olsun. Sevmek, sahip olmak ile ilgili değildir, sevmek değer vermek ile ilgilidir… “

– “Yaşam, doyasıya yaşanmalıdır ve ölüm, yaşamın bir parçasıdır. Bir insan doyasıya yaşamalı ve doyasıya ölmelidir.”

– “Aşk öyle bir bütündür, öyle büyük ve üstündür ki sen kendin olarak kalamazsın, kendini ortadan kaldırman gerekir. “

– “İnsanlar karşılarındakini sevmiyorlar. O kişinin kendilerini beğenmesini, ilgisini, övgülerini seviyorlar.”

– “Tüm yaşamımız ertelemelerden ibaret, bu yüzden ölüm korkusuyla yaşıyoruz. Yaşamın ne olduğunu bilen biri, ölümden asla korkmaz; ona kucak açar.”

– “Şunu unutma. Bu aklın paradokslarından biri: Ne elde edersen et ondan sıkılacaksın ve her neyi elde edemezsen ona karşı büyük özlem duyacaksın. “

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.