PAZARLAMA/HALKLA İLİŞKİLER İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

Rahatlamaktan-anlama kabiliyetine, Alzheimer hastalığına karşı koymaya yardımcı olmaktan-zeka gelişimine etkilerine kadar kitap okumanın onlarca bilimsel kanıtlanmış faydası vardır. Kitap okuyarak da pek tabii ki sektörde fark yaratmak da mümkündür. Sesli Kitap Arşivi olarak pazarlama/halkla ilişkiler kategorisinde bazı kitap önerilerimiz olacak. Kişilere ait tavsiyelerle pazarlamadan, hizmet sektörüne insan ilişkilerine kadar fayda yaratacak bir sürü tüyoyu bu listedeki kitaplardan bulabilirsiniz. İşinizde belirli bir yere gelmiş olsanız bile öğrenmenin sınırsızlığında profesyonelliğinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Pazarlama Teorisi Gelişimi ve Değişimi – Yazar: Gardner

Gardner’ın Pazarlama Teorisi Gelişimi ve Değişimi, pazarlama akademik dünyasına adım atmak isteyen ya da atacak kişinin adeta bir başucu kitabıdır. Pazarlama Teorisi pek çok pazarlama doktora ve hatta bazen yüksek lisans programının en önemli konularından biridir. Pazarlama bilimine açılan ana kapıdır. Doçentlik sözlü sınavlarının sine qua non konusu ve bence her şeyden önce pazarlama bilim insanı olmanın temel taşıdır. (Önsözden Alıntı)

Kitabın konu başlıkları ise İnteraktif Olmayan–Ekonomik Pazarlama Okulları, İnteraktif–Ekonomik Pazarlama Düşüncesi Okulları, İnteraktif Olmayan–Ekonomik Olmayan Pazarlama Düşüncesi Okulları, İnteraktif–Ekonomik Temelli Olmayan Pazarlama Düşüncesi Okulları yer alır.

Marka Yaratmanın 22 Kuralı – Yazar: Al & Laura Ries

Atakan Özdemir tarafından çevrilen, Mediacat Yayıncılık tarafından çıkarılan bu kitap, marka konusunda yazılmış en yalın dilli ve belki de en işe yarayan kitaplardan biri olabilir. Tüketicilerin zihninde yer etmesi sağlanan benzersiz fikirlerin hatta bir kelimenin bile markayı oluşturabileceğinin belirtildiği kitapta 22 altın kural okuyucuya sunuluyor. Tanıtım bülteninde “Tüketicinin zihninde bir kelimeye sahip olmak çok mu zor? Marka yaratmanın ve yaşatmanın kurallarını biliyorsanız, hiç değil. Bu kuralları öğrenmek çok mu zor? Kesinlikle değil. Tamamı 22 tane ve hepsi de bu çok değerli kitabın içinde” ifadesi yer alıyor.

Oyunlaştırma Oynayarak Başarmak – Yazar: Alper Berber

Kitabın konu başlıkları; ‘Oyun’, ‘Oyunlaştırma’, ‘Ciddi Oyunlar’, ‘Oyunlaştırma Neden Kullanılmalı?’, ‘Oyunlaştırmanın Psikolojiden Beslenmesi’, ‘Oyunlaştırma Tasarım Çerçeveleri’, ‘Oyunlaştırma Tasarımı Süreci’, ‘Oyunlaştırma Yatırımının Getirisini Hesaplamak’, ‘Oyunlaştırma Örnekleri’, ‘Oyunlaştırmaya Başlayın’ yer alıyor. İlk baskı yılının 2018 olan kitap sürekli bizi sorgulamaya ve farklı düşüncelere itiyor. Oyunların profesyonel veya kişisel hedeflere ulaşmak için nasıl kullanılabileceğinden, psikoloji ile bağlantılı temellerinin neler olduğu anlatılıyor. Oyunlaştırma tasarımı yapmak için hangi yolların izlenmesi gerektiğini anlatıldığı kitapta, sadece iş hayatında değil kişisel hayatta da hedeflere ulaşmak için kullanılan ‘oyunlaştırma’ okuyucuya sunuluyor.

Tüketici Davranışları – Yazar: Uğur Batı

Yazar Uğur Batı, tüketim kültürü, psikolojisi ve sosyolojisi üzerine okuyucuya notlar/öneriler sunuyor. Bu kitap sayesinde tüketici davranışları hakkında bilinçlenerek ona göre kendi stratejinizi uygulayabilirsiniz. Ve kendi fırsatınızı yakalayabilirsiniz. Kitapta, tüketim ve inanç ilişkisi, popüler kültür ve tüketim, sosyal ticaret, bayni markalamak, lüks markalar, oyunculaştırılan tüketici, hedonik alışveriş, hipergerçek tüketimler, minimalist tüketim, tüketimin narsistik umutsuzluğu, tüketim ve arketipler ve yeni tüketici trandleri kategorileri yer alıyor. ilk baskı yılı ise 2016.

Dijital Çağda Halkla İlişkiler Yazarlığı – Yazar: Ferah Onat

Yazarlık, halkla ilişkiler mesleğinin görev tanımları arasında önemli bir yer tutar. Yazarlık görevinin içinde basın bültenlerinden kurumsal yayınlara, kurumsal web sitelerindeki metinlerden sosyal medya hesaplarına kadar pek çok yazıyı kaleme almak yer alır. Dijital Çağda Halkla İlişkiler Yazarlığı isimli kitap, halkla ilişkiler öğrencilerine ve mesleğe yeni başlayan halkla ilişkiler görevlilerine yazma konusunda kılavuzluk etmek için hazırlandı. Kitapta pazarlama iletişimi perspektifinden halkla ilişkiler yazarlığı için tüyolar, kurumsal haber üretimi ve dijital çağdaki uygulamaları ele alındı. Kitabın halkla ilişkiler yazarlarına yararlı olabilmesi için birçok örneğe yer verildi. Kitapta farklı türdeki basın bültenlerinden medya kitlerindeki metinlere, kurumsal dergilerdeki yazı türlerinden fotoğraf kullanımına, web sayfalarındaki sekmelerden sosyal ağlardaki hesaplara, kurumsal bloglardan e-bültenlere, yöneticilerin farklı mecralardaki yazılarından konuşmalarına kadar pek çok örnek, analiz edilerek sunuldu. Dijital Çağda Halkla İlişkiler isimli kitap, Türkiye’deki halkla ilişkiler literatüründe önemli bir boşluğu dolduracak.

(Tanıtım Bülteninden)

Sıradışı Markalar – Yazar: Kolektif

Kitapta, Türk Patent Enstitüsü bültenlerinde ilan edilen 400 bin civarındaki tescil için başvuruda bulunan markaların görselleri yer almaktadır. Marka mevzuatından uzak, hukuksal ya da akademik çalışmaların dışında tutularak görseller sunan kitap, size yaratacağınız markanız için fikirler sunuyor. Düşünceler içinde okuyacağınız kitapta yer alan bazı görsellerde ise kahkahalarınızı durduramayacaksınız. Mediacat Yayıncılık tarafından piyasaya çıkan kitabın ilk baskısı 2010 yılında yapıldı.

Satış Kralı – Yazar: Selçuk Arıcı

“Yüzde 100 etkili ve denenmiş tekniklerle satış ve pazarlama” iddiasıyla piyasaya çıkan kitapta efsane olmanın ‘Kral’ olmaktan geçtiği ifade ediliyor. İyi ilişki kurma, karşıdakini etkileme sanatının inceliklerinin anlatıldığı kitapta, satış öncesi, anı ve sonrası karşılaşılabilecek olasılıklar ayrıntılarla anlatılıyor. Kitap, başarılı bir satışçı olmak isteyenler için önemli bir içeriğe sahip. ‘Satış Kralı’ kitabının rehberliğine güvenilmesinin istendiği tanıtım bülteni; “Hangimiz, nelerle veya neyle karşılaşacağını önceden bilmek ve o duruma hazır olmak istemez ki?” ifadesiyle bitiyor.

Satış Küpü – Yazar: Kürşat Tuncel

İlki 2014 yılında olan ‘Satış Küpü’, şuanda 6’ıncı baskısını yapmış bulunuyor. Etkili satış teknikleri ve bunların birbirleriyle ilişkilerini öğrenmek isteyen okurları için Kürşat Tuncel yazdı. Pazarlama stratejilerinin gerektirdiği onlarca farklı kitap arasından sıyrılan ‘Satış Küpü’ tekniklere ait orijinal örnekleri bizlere sunuyor. Örneklerin haricinde çok ciddi bir teorik altyapı da sunan kitap, bilgileri kalıcı kılmak için büyük özen gösteriyor. Müşteriler üzerinde uygulanacak kitap, size farklı ve olumlu faydalar sağlayabilir. Davranışlarınızı kontrol etme yeteneği kazandıracak bu eserin yayınevi ise Ceres Yayınları.

Hazırlayan: Çağdaş Yıldırım

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.