POLİSİYE SEVERLER İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

Polisiye Severler İçin Kitap Önerileri, Cinayet, dedektif ya da suçluyu ortaya çıkaran yakışıklı kahraman, hırsız-polis kovalamacası. Yok, yok Sesli Kitap Arşivi, polisiye önerileri böyle bir liste değil. Bu listede yeri geliyor kurbanın ruhsal bozukluğu üzerinde duruluyor yeri geliyor birer katil sevici olunuyor.

Gizlerle dolu edebiyat türünde sürekli bilinmezin arkasından koşturacaksınız. Baştan söyleyelim eğlenceli öyle “pembe” hikâyeler de değil. Kandırılmadan, esrarengiz “çıtır” cümlelerle geçiştirilmeyen bir liste geliyor. İşte Polisiye Severler İçin Kitap Önerileri listemiz.

Bütün Kuralları Yık! – Yazar: Alper Kaya

Ölümün ötesinin hikâye olduğu müthiş bir roman. Başarılı bir radyocu, zarif bir sevgili, iyi bir dost, yakışıklı bir adam… Buraya kadar tamam da asla kurallarını esnetmeyen, yeraltı dünyasının en güvenilir kiralık katilini zarif sevgilinin ve başarılı radyocunun yanına ekleyince biraz gizem giriyor işin içine. O kiralık katil, bir gün kendi koyduğu kurallarını bir bir bozmaya başlıyor.

Hızlı temposu, sürükleyici kurgusu ve okuru ters köşeye yatıran finaliyle başyapıt. “Temiz iş yapardı.” “Kurallarını esnetmezdi.” “Birinci kuralı, asla geriye bakmamaktı.” Birisini öldürüp sonrasını düşünmeyen kiralık katil. Kendi ölçütüne uygun bir hedefse, geri kalan her şey hikâyeydi. (İlk Baskı Yılı: 2017)

Ölümün Soğuk Sesi – Yazar: Jane Casey

On altı yıl arayla kaybolan iki çocuğun hikâyesi… Çocuklarının nasıl ve neden kaybolduğunu öğrenememenin aile içi sorunları… Aile içi psikolojik yaşam… Sarah Finch, küçük bir kızken ağabeyi dışarıya oynamaya gider ve bir daha asla dönmez. Charlie’nin başına neler geldiğini öğrenememek, aileyi darmadağın eder. Yıllar sonra öğretmen olan Sarah, evine geri dönmüştür.

Ağabeyinin odasını kutsal bir mabet gibi kullanan alkolik annesiyle birlikte yaşamaktadır. Tek bir tanık ardından on iki yaşındaki Jenny Shepherd kaybolur ve Sarah öğrencisinin cesedini evinin yakınındaki korulukta bulur. Sarah, bu davaya müdahil oldukça kendisiyle ilgili şüpheler de gitgide artar. Fakat kendisini takip eden yalnızca polis değildir. (İlk Baskı Yılı: 2014)

Çırak – Yazar: Tess Gerritsen

Boston’da kocalarının gözleri önünde saldırıya uğrayan kadınlar kaçırılıp öldürülür. Cesetleri günler günler sonra bulunur. Katilin yöntemi, dedektif Jane Rizzoli’nin bir yıl önce hapse attırdığı seri katil Warren Hoyt’unkine çok benzemektedir. 

Rizzoli’nin bu cinayetlerde Hoyt’tan izler görmesini yaşadığı travmaya bağlayanlar mı haklıdır, yoksa Warren Hoyt –Cerrah– kendisine bir çırak mı bulmuştur? Cerrah’ın yazarı Tess Gerritsen’den yine soluk soluğa, müthiş bir roman… (İlk Baskı Yılı: 2018)

Oyunbaz – Yazar: Wulf Dorn

Gül, telefon ve seri cinayetler. “Hep seni düşünüyorum, yakında sen de beni aklından çıkaramayacaksın…” Psikiyatr Jan Forstner bir gün beklenmedik bir anda, kimden geldiği belli olmayan güller alır.

İlk başta güllerin, kitabını okuyan bir hayranından geldiğini düşünen Jan bir süre sonra kasabadaki korkunç cinayetler ile evinin kapısına bırakılan imzasız mektuplar ve hediyeler arasında bir bağlantı kurar. Ona sırılsıklam âşık olduğunu itiraf eden, hiç tanımadığı bir kadından telefon aldığında da her an takip edildiğinin farkına varır. Artık kadını durdurmak imkânsızdır. (İlk Baskı Yılı: 2014)

Son Hafriyat – Yazar: Emrah Serbes (Bir AnKara Polisiyesi)

Amirimin hikâyesi… Behzat Ç., Cinayet Büro Amirliği’nde baş komiser, hayata karşı işlenen suçlar uzmanı… Başına gelenlerden sonra lanet etmiş, çekip gitmişti aslında. (Dizinin ilk kitabı Her Temas İz Bırakır’ı okuyanlar bilir.) Hayır, hâlâ işinin başında! Ama ağzını bıçak açmıyor. Tek bir laf çıkmıyor ağzından. El işaretleriyle, çehresiyle, suskunluklarla anlatıyor anlatacağını – ve tabii dellenmeleriyle…

Bu bir Ankara polisiyesidir… Behzat Ç. ve ekibi, kötü bir Renault Toros’la Sakarya Caddesi’nden Ayaş’a kadar altını üstüne getiriyor Ankara’nın. Sadece cinayetçiler değil, belediyenin envai çeşit birimi de altını üstüne getiriyor Ankara’nın. Her yer hafriyat. Kavşak inşaatıydı, kabloydu, boruydu, tamirattı… Sadece onlar da değil ama… Kendine ‘Red Kit’ diyen bir adam da çukurlar kazıp duruyor. Öldürdüklerini tabuta koyup gömüyor o çukurlara – gömüp polise haber veriyor. Çok acayip, çok da zeki bir adam bu, feleğin çemberinden geçmiş, içinde intikam acısı… Belli, polisle bir meselesi var. Behzat Ç. ve ekibi, Ahlak Bürosu’na bile nasip olup da hâlâ kendilerine verilmeyen bir Megane’ın hayalini kurarak, kötü Renault’yla Ankara’da fink atıp Red Kit’i arıyor. (Baskı Yılı: 2015)

Cerrah – Yazar: Tess Gerritsen

Kan var kan. Her satırda resmen Tarantino etkisi. Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor. Dr. Catherine Cordell Savannah’da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston’dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır.

Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir. Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen’in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan “Cerrah”, inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman. (İlk Baskı Yılı: 2018)

Nemesis – Yazar: Jo Nesbo

İskandinav polisiyesinin 1 numarası Jo Nesbo… Bu adamın dünyada romanları 15 milyondan fazla sattı. Ve bu romanları yılda 1-2 kez suç olan coğrafyada yazdığı göz önüne alındığında edebiyatı sevememek mümkün mü? Çağdaş polisiyenin en etkileyici başkahramanlarından Harry Hole ile tanışın… Oslo’da bir banka soygunu sırasında banka görevlisi öldürülünce, Dedektif Harry Hole soruşturmaya dahil olur.

Harry, hiçbir iz bırakmayan soyguncunun peşindeyken, eski kız arkadaşı Anna’nın yemek davetini kabul eder. Akşam yemeğinin ertesinde kendi evinde uyandığında, son 12 saatte neler olduğunu anımsayamadığını fark eder. Anna ertesi gün ölü bulunur, çok geçmeden o geceden haberdar olan biri Harry’yi tehdit etmeye başlar. Harry Hole hem kendini temize çıkarmak, hem de devam eden banka soygunlarını durdurmak zorundadır. (İlk Baskı Yılı: 2012)

Sırr-ı Müphem – Yazar: E. Levent Bakaç

Emrah Serbes’in olduğu bir listede Bakaç’ın olmaması düşünülemez. Hem de ‘Değişik’ bir polisiye aksiyon… Berlin ve İstanbul arasında gizli bir yolculuk… Yolculuk boyunca her iki şehrin esrarlı havasını derinden duyumsatan caddeler, sokaklar, manzaralar… Katman katman bir muamma… Tam düğüm çözüldü derken ortaya çıkıveren başka bir bilmece… Lübnanlı nerede? Suzan hemşire kim? Her yeri dinleyen, her yeri gören, her şeyi bilen o mistik güç neyin nesi? Adımlarımızı takip edip her seferinde bize birtakım yollar açarken birtakım yolları kapayan o kudretli el?

Levent Bakaç’ın usta kaleminden dökülen cümlelerin yarattığı cerbezeyle katmerli bir bilmeceyi ilmek ilmek dokuyan, her dönemeçte şaşırtmacalarla soluklanan “değişik” bir polisiye… “Bir adım geriledim ve etrafıma baktım. Sahil boyunca uzanan geniş yürüme yolunda hiç kimse yoktu. Beni delik deşik etse kimsenin ruhu bile duymazdı. Birdenbire ölümle burun buruna gelmeme rağmen oldukça sakindim. Paketimin içinde kalan son sigarayı yaktım ve ‘Demek sen de Lübnanlının adamısın’ dedim.” (İlk Baskı Yılı: 2019)

Ahlaksızlar – Yazar: Ken Bruen

Diptesin, hiçsin. Ama burada olmak gerekten istiyor musun? Ben bu romanı “felsefik polisiye” diye bir yerde kategoriye açıyorum. Jack Taylor’ın hayatı, kelimenin tam anlamıyla dibe vurmak üzeredir. İrlanda’nın özel polis kuvveti Garda Siochana’dan (Muhafızlar) kovulan Jack, arkadaşının barında içerek zaman öldürürken, Ann Henderson içeri girer.

Jack, kadının kısa süre önce intihar eden kızının ‘-ve kaybolan diğer genç kızların-’  akıbetini araştırmayı kabul eder… Çünkü Jack beş parasız, Ann çok güzeldir. Ahlaksızlar, Jack Taylor’la tanışmak için iyi bir fırsat. “Neden sürekli sarhoşsunuz?” Boş bulundum. “Seçme şansım olduğunu düşünmenize neden olan ne?” “Çok saçma.” Sinirlendim. Fazla değil ama yeterince. “Neden bir ayyaştan size yardım etmesini istiyorsunuz?” Ayağa kalkarken bana sert bir bakış fırlattı. “Hayatınızda başka hiçbir şey olmadığı için işinizde çok iyi olduğunuzu söylüyorlar.” Ve çekip gitti. (İlk Baskı Yılı: 2008)

Kadife Eldivenli Şeytan – Yazar: Dickson Carr

“Canın cehenneme seni bunak! Lydia ölmedi anlaşıldı mı ölmedi! O ölmüş gibi konuşma karşımda!” Cambridge’de Tarih Profesörü olan Nicholas Fenton, tarihler 1925’i gösterdiğinde yani elli beş yaşına merdiven dayadığında, yaz için kiraladığı bu Londra evinde, 1675 tarihinde, bir kadının zehirlenerek öldürüldüğünü öğrenir. Bu vahşetin detaylarını öğrenmek adına şeytan ile bir anlaşma yapar ve o tarihe dönebilmek için ruhunu satar.

Dünya edebiyatı için Goethe’nin Faust’u ne anlama geliyorsa, ‘Kadife Eldivenli Şeytan da kategorisinin içinde, o değeri taşıyanlardan biridir. Üstelik bu kitapta sadece klasik polisiye severleri tatmin edecek bir cinayet soruşturması yok, arka planda geçen olaylar sayesinde, İngiltere tarihi meraklıları ve macera severler de bu sürükleyici romanın havasından, kendi paylarını alacaklar. Siz de “Şeytan hiçbir oyunu adil oynamaz” diyenlerdenseniz, haklılığınızı pekiştirin. (İlk Baskı Yılı: 2014)

Mabet – Yazar: Doruk Ateş

Gerçeği bulmak istiyorsan, inanman gerekir… Kendi dilimizde okumak ne güzel… Doruk Ateş, gerilimi antik dünya ile birleştiren romanında sizleri enerji uğruna ‘tecavüz’ edilmiş bir coğrafyaya, Ege ile Akdeniz’in birleştiği Bodrum yarımadasının kalbine, Karya Uygarlığı’nın başkenti Milas’a götürüyor… Yüzyılın arkeolojik buluntusu Hekatomnos anıt mezarında kazı çalışmaları devam etmektedir. Arkeolog Yasemin bu kutsal alanda sadece Karya Uygarlığı’nın tarihini değil, ailesini de aramaktadır. Bu arayışın hayatına köstek vurduğunu, artık ailesini aramaktan vazgeçip yeni bir yaşam kurması gerektiğinin farkındadır.

Bir gece kazı alanına bırakılan cesetle kendini bildi bileli gördüğü sanrıları şiddetlenir. Katilin kutsal alana bıraktıkları ile ona bir mesaj verdiğini düşünür. Olayı soruşturan Başkomiser de bu mesajlarda kendi geçmişinden izler taşıdığını görür. Her cinayet mitolojik bir sahnenin yansıması, gerçeğin önünde duran kapıların bir anahtarı olur. Tüm sahneler sergilenip tüm kapılar açıldığında karşılarında Karya Uygarlığı’nın kutsal mabedini bulurlar. Hiç bir kötülüğün yok edemediği Mabet onlara sadece katili vermez, kendi gerçeklerini de sunar… (İlk Baskı Yılı: 2015)

Ölümcül Prag – Yazar: Philip Kerr

“Katillerle dolu bir evde her şey mümkündür.” Diye sorguyla başlıyor. Savaşla cinayet arasında… Doğu Cephesi’nin cehenneminden Eylül 1941’de Berlin’e dönen Bernie Günther kendini farklı bir cehennemin içinde bulacaktır. Kripo’da çalışmaya devam eden Bernie, Hollandalı bir demiryolu işçisinin ölümünü araştırırken SS Generali Reinhard Heydrich tarafından Prag’a çağırılır.

Heydrich’in Prag’daki evinde SS ve SD’nin üst düzey mensuplarının da bulunduğunu bilen Bernie bu daveti istemeyerek de olsa kabul etmek zorunda kalır. Fakat Prag’a gittiği günün gecesinde, evde işlenen bir cinayet Bernie’yi çözülmesi imkânsız gibi görünen bir muammayla karşı karşıya bırakır. Yine de başka seçeneği yoktur. – Heydrich başarısızlığa müsamaha gösterecek türde biri değildir. (İlk Baskı Yılı: 2015)

Yazan: Çağdaş Yıldırım

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın! En önemlisi sayfamızı paylaşın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

escort ankara ankara escort exxen İzle exxen izle Exxen izle yemek tarifi