PROF. DR. ÖZGÜR DEMİRTAŞ:
GELECEK KAYGISI OLANLAR EL KALDIRSIN

Sesli Kitap Açıklaması

“Benim dediklerimi en iyi anlayacak olanlar, gençlerdir.” diyen Özgür Demirtaş, “Sadece geçmiş demeyin, elbette geçmişi bileceksiniz. Fakat hayatınızın %100’ünü geçmişe ayıramazsınız. Kıpırdayamayan insan, hiçbir şey başaramaz.” diyerek gelişmeyi ve değişmeyi ilke olarak kabul etmemiz gerektiğini vurgulamaktadır. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Konuşmasının devamında ise şunları söylemiştir;

Osmanlı İmparatorluğu‘nun gelmiş geçmiş en büyük padişahı Fatih Sultan Mehmet Han‘dır Diğer padişahlar sonra gelir. İnsanlar şunu da karıştırıyor tarihte önemli bir kişi o zaman ne yaptıysa bugün aynısını yapayım. Hayır o zaman ne doğruysa onları yaptılar. Şimdi o kişi bugün de olsaydı bugün ne doğruysa onu yapacaktır Örnek bugün şu kapıdan içeri Fatih Sultan girse hayal edin nasıl biri girecek sizce. Şöyle bir elinde kılıç kan damlıyor sırtında kürk başında padişah şapkası eğer böyle birinin gireceğini düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz. Bakın ben söyleyeyim nasıl birinin gireceğini. Bu kişi ta o zaman ta 1453’te 6 tane dil biliyor. İstanbul’u Fethederken topları veya sonrasında teknik kesiminde yer alacak kadar matematik biliyordu. İstanbul’u alırken gökyüzünde Ay’ın hangi o durumda olacağını hesaplıyacak kadar matematik bilgisine sahipti. İstanbul’u aldıktan sonra bugünkü Türkiye’nin ilk üniversitesi olacak İstanbul Üniversitesi’ne dönüşecek kurumu kurdu. Etrafından bilim insanlarına eksik etmiyor, bir bilim insanından bir şey öğreniyor daha sonra yanındaki bilim adamına sus diğerlerine söyleme diyordu. Etrafındaki insanları sadakatine göre değil liyakata göre seçiyordu.

Yazar Açıklaması

Özgür Demirtaş, Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak, 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Boston College’daki çalışmalarını 2003’te tamamlayarak 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı. Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics) yayımlandı. 35’in üzerinde akademik yayın yaptı. Aynı zamanda özel yatırım fonları hakkındaki kitabı Academic Press tarafından basıldı. 2004 yılından başlamak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 2012 yılı Eylül ayında ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek, Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü Başkanı olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa Araştırma Fonu’nu kazandı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in Kurucu Yönetim Kurulu Üyelikleri’ni üstlenmiştir. Birçok büyük şirket ve holding için danışmanlık yapmaktadır. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaktadır. Aynı zamanda başta biyoteknoloji sektörü olmak üzere birçok sektörde melek yatırımcıdır.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız