Robert Louis Stevenson – Dr. Jekyll ile Bay Hyde

Seslendiren: İrem Kızılkaya

Sesli Kitap Açıklaması

Stevenson yinelenen kâbuslarında çifte yaşam sürüyor; gündüzleri saygın bir doktor olarak çalışırken geceleri sokaklarda geziniyordu. Dr. Jekyll ile Bay Hyde işte bu kâbuslardan doğdu. 1886’da yayımlandığında İngiltere ve Amerika’yı kasıp kavuran yapıt, çok sayıda tiyatro ve sinema uyarlamasıyla bir popüler kültür efsanesine dönüşerek günümüze kadar geldi. Victoria döneminin değerlerine uygun olsa da, olay örgüsü günümüzün toplumsal ve psikolojik kaygılarına denk düşecek biçimde yeniden işlenebilmesine elveriyordu. Bir yandan da, bunca şan şöhretin gölgesinde kalan edebi derinliği ve çokkatmanlılığıyla farklı düzeylerde okunabilecek bir metin olarak varlığını sürdürdü. Ruhla bedenin arzuları arasındaki ezeli çatışmadan söz ederken Victoria toplumunun ikiyüzlülüğünü yeren ve psikoloji alanında Freud’un kuramlarını haberleyen gelişmelerle kan bağı bulunan, çağının ötesinde bir başyapıt olarak…

Yazar Açıklaması

Robert Louis Stevenson 13 Kasım 1850’de İskoçya’nın Edinburg şehrinde dünyaya geldi. Stevenson hastalıklı bir çocukluk geçirdi. Bu zamanlarda en keyif aldığı şey kitap okumaktı. 17 Yaşında eğitim almak için Edinburg Üniversitesi’ne başladı. Daha sonra eğitimini yarıda bırakıp hukuk okumayı tercih etti. Ancak bazı nedenlerden dolayı malesef avukatlık da yapmadı. Stevenson’un aslında yapmak istediği ve kalbinin derinliklerinde olan tek şey yazarlıktı. Üniversite yıllarında yaz tatillerini Fransa’da, yazar ve ressamlardan oluşan sanatçı topluluğunun arasında eğitim alarak geçirirdi. İlk yayımlanan çalışması “Roads” adını taşıyan denemesi olmuştur. Yazarlık hayatına aralarında öykülerin, romanların, denemelerin yer aldığı pek çok eser sığdırdı. Çocuk edebiyatına da Treasure Island (Define Adası) gibi klasikleşen eserler kazandırdı. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde en bilinen ve Stevenson’ın yüz yıl öncesinden geleceğe bakabildiği eseri oldu. 1894 yılı Aralık ayında beyin kanaması sonucu hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız