ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR
TEK ADAM
CİLT 1

1. BÖLÜM
2. BÖLÜM

Sesli Kitap Açıklaması

Cumhuriyet Dönemi’nin yakın tanıklarından ve usta kalemlerinden olan Şevket Süreyya Aydemir tarafından kaleme alınan ve ilk kez 1963 yılında okuyucularla buluşan “Tek Adam“, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki en kapsamlı biyografik eserlerin başında geliyor. Remzi Kitabevi tarafından basılan 3 ciltlik bu eser, yalnızca Mustafa Kemal Atatürk’ün değil, bir ulusun da küllerinden doğuş hikayesi olması bakımından dikkat çekiyor. Sesli Kitap Arşivi olarak keyifli dinlemeler dileriz.

Tek Adam’ın Hikayesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatının anlatıldığı Tek Adam ( 3 Cilt) Şevket Süreyya Aydemir tarafından kaleme alındı. İ3 ciltilk kitapların ilkiinin hikayesi, 1881 yılında Selanik’te başlıyor. Mustafa Kemal Atatürk‘ün doğumundan ailesine, çocukluğunun geçtiği çevreye, gittiği okullara ve fikirlerinin gelişim safhasına kadar hemen her şey hakkında kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. İlk cildin ilerleyen safhalarında Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, katıldığı savaşlar, maruz kaldığı olaylar ve bunlarla birlikte bir imparatorluğun çöküşünün öyküsü anlatılıyor.

Kitabın ikinci cildi 1919’dan 1922’ye kadar süren Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın hikayesi ile öne çıkıyor. Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan süreç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına ve yeni Türk Devleti’nin doğum sancılarına yine Mustafa Kemal’in hayat hikayesi kapsamında tanıklık etmeye olanak tanıyor

Üçüncü ve son cilt ise 1922’den 1938’e kadar Mustafa Kemal Atatürk‘ün Cumhuriyeti kurmasından vefatına kadar geçen süredeki hayat hikayesi olarak ele alınıyor. Bu, aynı zamanda Türk Milleti’nin çağdaş bir toplum olma yolunda attığı dev adımların da bir öyküsüdür. Cumhuriyet’in ilanı, Atatürk’ün özel hayatı, siyasi hayatı, devrimleri ve çocukluğundan beri geliştirdiği fikirlerinin uygulama safhaları kapsamlı şekilde okuyucuya aktarılıyor.

Yazar Açıklaması

Şevket Süreyya Aydemir Tuna’lı bir göçmen ailesinin oğludur. Babası, hayatı boyunca topraksız bir köylü olarak başkalarının toprağında ve hizmetinde çalışmıştır. Edirne’de doğan Aydemir ilk ve orta öğrenimini orada yaptı. Edirne Öğretmen Okulu’nu bitirdi. I. Dünya Savaşı’nda yedek subay olarak Kafkas cephesindeki çarpışmalara katıldı. Subay olan ağabeyleri I. Dünya Savaşı’nda şehit oldu. Aydemir de Sarıkamış Savaşı’nda yaralandı. Neslinin büyük çoğunluğu gibi o da Turancılık akımının ateşli bir taraftarıydı. Osmanlı İmparatorluğu çöküp Edirne işgal edilince, Turan’a koştu, öğretmenlik yaptı, gönüllü birlikler kurup savaşlara katıldı. Bütün bu savaşlar ve ihtilaller içinde kültür yetersizliğini kavradı. Moskova’ya ekonomi öğrenimine gitti.

Türkiye’ye dönünce önce Ankara’da ekonomi öğretmenliği yaptı, sonra da devlet sektöründe yüksek görevler aldı. Atatürk’ün eşsiz takdirlerini kazandı, kendisini devrime adadı. Şevket Süreyya Aydemir, hayat hikayesini Suyu Arayan Adam adlı güçlü eserinde anlatır. Bu eserinde yazar, hayat hikayesini vermekle yetinmemiş, ayrıca neslini; o yılların şartlarını, olaylarını ve atmosferini canlandırmış, ruh ve fikir oluşlarına ışık tutmuştur.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız