STEFAN ZWEIG – BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikânesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.

Yazan: Stefan Zweig
Seslendiren: İrem Taşkıran

Yazar Açıklaması

Stefan Zweig, 1881 yılında İtalya Viyana’da dünyaya geldi. Babası varlıklı bir iş adamıydı. İtalya Viyana ve Almanya Berlin’de eğitim gördü. Birçok ülkeyi gezdikten sonra 1 Dünya Savaşı esnasında, Zürih’e geldi. Savaş karşıtı kişiliğiyle tanındı. 1919-1934 yılları arasında Salzburg’da yaşamını sürdürdükten sonra, 1938 yılında İngiltere’ye, 1939 yılında da ABD New York’a gittikten birkaç ay sonra da Brezilya’ya yerleşti. Avrupa’nın içine bulunduğu kötü duruma dayanamayarak 1942 yılında karısıyla birlikte intihar etti. Çok sayıda denemesi, öyküsü, uzun öyküsü ve romanı yanında, büyük bir ustalıkla kaleme aldığı yaşam öyküleriyle de ünlüdür.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.