STEFAN ZWEİG – KORKU
| RADYO TİYATROSU |

Sesli Kitap Açıklaması

Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinç dışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.

Yazar Açıklaması

Stefan Zweig 1881 yılında İtalya Viyana’da dünyaya geldi. Babası varlıklı bir iş adamıydı. İtalya Viyana ve Almanya Berlin’de eğitim gördü. Birçok ülkeyi gezdikten sonra 1 Dünya Savaşı esnasında, Zürih’e geldi. Savaş karşıtı kişiliğiyle tanındı. 1919-1934 yılları arasında Salzburg’da yaşamını sürdürdükten sonra, 1938 yılında İngiltere’ye, 1939 yılında da ABD New York’a gittikten birkaç ay sonra da Brezilya’ya yerleşti. Avrupa’nın içine bulunduğu kötü duruma dayanamayarak 1942 yılında karısı ile birlikte intihar etti. Çok sayıda denemesi, öyküsü, uzun öyküsü ve romanı yanında, büyük bir ustalıkla kaleme aldığı yaşam öyküleriyle de ünlüdür.

Sesli Kitap Arşivi – Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak. Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz.

Yapım: TRT (Ankara Radyosu)
Tür: Entrika, Dünya Edebiyatı
Menşei: Yabancı
Yazan: Stefan Zweig
Eser: Angst (1925, Hikaye)
Çeviren: Behçet Necatigil
Radyoya Uygulayan: Gülseren Güven
Yöneten: Asuman Korat
Efekt: Ertuğrul İmer
Ses Alma Teknisyeni: Faruk Özer

Seslendirme
Irene Wagner: Gökçen Hıdır Veziroğlu
Phritz: Bozkurt Kuruç
Edvard: Ecder Akışık
Kadın: Elçin Şanal
Amilia: Melek Ergin
Eczacı: Atilla Olgaç
Çocuklar: Nazlı Veziroğlu, Ateş Veziroğlu
Teresa: Ümit Sergen
Şöför: Orhan Aral

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Site Footer

Sliding Sidebar

Kategoriler

Hakkımızda

Hakkımızda

Sesli Kitap Arşivi Görme engellilerin aydınlanabilmesi için binlerce sesli kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimleme filmlerini bulabilirsiniz. Eserlerin daha erişilebilir hale gelebilmesi için lütfen paylaşın. Ayrıca, kitap seslendirmek için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız