HAMLET
| RADYO TİYATROSU |

Radyo Tiyatrosu Açıklaması

Radyo Tiyatrosu, “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu. Şansın karşına çıkardığı bütün kötü şeylere dayanmak mıdır soyluluk, yoksa onlarla mücadele edip üstesinden gelmek midir? Hepsinden önemlisi, kendine karşı dürüst ol. O zaman başkalarına karşı da dürüst olursun.”

Danimarka Prensi Hamlet, Danimarka kralı olan babasının ölümünden sonra bunalıma girer.Eski kralın ölümü üzerinden daha iki ay geçmeden, amcası annesiyle evlenmiş ve tahta geçmiştir. Bu arada babasının hayaleti ruhsal çöküntü içindeki Hamlet’e görünür ve kendisini öldürenin tahta geçen amcası olduğunu söyleyerek ondan öcünü almasını ister.Hamlet bu gerçekle sarsılır ve önce bu cinayeti teyit etmek için, sonra da babasının intikamını almak için harekete geçer.

Yapım: TRT
Yazan: William Shakespeare

En Sevilen Radyo Tiyatrolarını Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

William Shakespeare, İngiliz oyun yazarı, şair ve aktördür.Genellikle, İngiliz yazarların en büyüğü ve insanlık tarihinin en sıra dışı yaratıcılarından biri olarak kabul edilir.William, Stratford-upon-Avon, İngiltere’de doğdu ve 26 Nisan 1564’te vaftiz edilmiştir. Sekiz çocuklu ailenin üçüncü ve hayatta kalan en büyük oğludur. Annesi, Mary Arden köyden bir toprak sahibinin kızıydı. Babası John, bir çiftçinin oğlu. Ve tarım ürünlerinin tüccarıydı.

Shakespeare muhtemelen Stratford vatandaşlarının oğullarına ücretsiz eğitim sunan, kırsal İngiltere’nin en iyilerinden biri olan Stratford Gramer Okulu’nda klasik eğitim aldı. Diğer Elizabethan okullarında olduğu gibi, ilk yıllarda Latince dilbilgisi okudu. Daha sonra mantık, retorik, kompozisyon, hitabet, şiir ve Roma edebiyatının anıtları üzerine çalıştı.

Shakespeare’in çalışmaları için benimsediği stil hakkında konuşurken, son derece yenilikçliği ön plana çıkıyordu.Metaforlar ve retorik ifadeler ekleyerek geleneksel  tarzını kendi kelimelerinin tarzına uyarladı.Tüm oyunlarda halkın saçma sapan bulduğu şiir veya basit nesir biçimlerini kullanan pasajlara yer verdi.William Shakespeare’in genellikle İngiliz yazarların en büyüğü ve insanlık tarihinin en olağanüstü yaratıcılarından biri olduğu kabul edilmektedir.Shakespeare şüphesiz İngilizce’nin en çok alıntı yapılan yazarıdır.

William Shakespeare yetersiz eğitim görmesine rağmen yazdığı yapıtlar sayesinde büyük bir edebiyatçı olduğunu kanıtlamıştır. Bu sayede dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında yerini almıştır.

William Shakespeare son günlerini Stratford’da geçirmiştir. İngiltere’nin ulusal şairi ve Avon’un Ozanı olarak anılan ünlü şair 23 Nisan 1616 yılında Stratford’da vefat etmiştir.

Radyo Tiyatrosu

Sesli Kitap Arşivi olarak amacımız; radyo yayınlarını dinleyiciye tiyatro izliyormuş hissi yaratmak.

Bu sayede dinleyici kitlesinin düşünce ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.Sadece sesli olarak oyunların sunulduğu Radyo Tiyatrosu kategorisinde arkadan gelen efektlerle tiyatronun adeta birebir canlı ortamını sağlayıp kişilerle olumlu ilişkiler sağlama gayesindeyiz

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.