GODWIN SHELLEY – FRANKENSTEİN YA DA MODERN PROMETHEUS

Sesli Kitap Açıklaması

Sesli Kitap, Godwin ShelleyFrankenstein ya da Modern Prometheus Ben bu işe girişirken mevcut olan kötü önsezilerinin hiçbirinin gerçekleşmediğini öğrendiğinde eminim mutlu olacaksın Buraya dün geldim ve ilk görevim, sevgili kız kardeşime ne kadar iyi olduğumu, başarılı olacağıma dair inancımın ve öz güvenimin ne kadar arttığını yazmak oldu. Çoktan Londra’nın kuzeyini geçtim. Petersburg caddelerinde yürürken yanaklarımı soğuk bir kuzey esintisi okşuyor, bu da sinirlerimi yatıştırıyor ve hatta içimi keyifle dolduruyor. Bu duyguyu anlıyor musun? Kuzeyden gelen bu rüzgar, bana oraların soğuk iklimini tanıtıyor adeta. Bu umut verici rüzgar beni  canlandırıyor ve hayallerimi daha tutkulu ve güçlü kılıyor. Kendimi boş yere, kutbun soğuk bir buz parçasından ve bir yalnızlıklar diyarından ibaret olduğuna ikna etmeye çalışıyorum.

Hayallerimde orası hep güzellikler ve harikalar diyarı olarak sunuluyor. İşte orada Margaret, güneş sonsuza dek göktedir, o büyük yuvarlak tüm ufku dolaşır ve sürekli etrafa ihtişamlı bir aydınlık yayar. İzninle kardeşim, önceki gezginlere güvenerek şunu söyleyeceğim, kar ve buz sanki oraya sürgüne gönderilmiş. Sakin bir denizin üzerinde seyrederken şimdiye kadar dünyada keşfedilmiş yerlerden daha fazla harikalarla dolu ve daha büyük güzellikte bir diyarda kaybolabiliriz. Ruhani varlıkların tüm ürünleri ve özellikleri, burada sonsuz yalnızlığın içerisinde bulundukları için şüphesiz benzersiz olacaktır. Sonsuz bir ışık ülkesinden beklenmeyecek şeyler mi bunlar?

(Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Godwin Shelley
Yayınevi : Gece Kitaplığı
Seslendiren: 101 Konsept Sesli Kitap

En Sevilen Sesli Kitapları Hemen Şimdi Dinleyin!

Yazar Açıklaması

Godwin Shelley (d. 30 Ağustos 1797 – ö. 1 Şubat 1851), yazdığı romanlarla ünlü İngiliz yazar. 1797 yılında Londra’da doğdu. Babası William Godwin, radikal siyasal görüşleriyle tanınan bir yazar, annesi Mary Wollstonecraft ise dönemin etkili bir kadın hakları savunucusuydu. Annesi doğumu sırasında ölünce, babası tarafından büyütüldü ve doğal olarak ondan ve arkadaş çevresinden oldukça etkilendi. Bu şartlar altında edebiyat ve felsefenin başlıca ilgi alanları olması kaçınılmazdı. Çocukluğunun büyük bölümünü kitap okuyarak, hikayeler yazarak geçiren Mary 1814’de, dönemin en gözde romantik şairlerinden Percy Bysshe Shelley’e aşık oldu. Percy Shelley’in evli olması nedeniyle İsviçre’ye kaçmak zorunda kaldıklarında Mary henüz 17 yaşındaydı.

Babası William Godwin bu ilişkiye karşı çıktı. İki sevgili, Percy’nin eşinin 1816’da ölümünden sonra Londra’ya dönüp evlenebildiler. Ardından İtalya’ya yerleştiler. Frankenstein‘in düşüncesi; Mary’de, 1816 yazında yarı uyanık olarak gördüğü bir kabus sebebiyle oluştu ve hikayeyi geliştirmesi için eşi tarafından desteklendi. Frankenstein ya da Modern Prometheus 1818 başlarında yayımlandı. Romanın doğuşunda, İngiltere’deki sanayi devriminin, Locke ve Hobbes gibi düşünürlerin etkisini de görmek mümkündür. 1822 yılında eşini bir tekne kazasında kaybeden Mary, Londra’ya döndü ve 1851 yılında ölünceye kadar profesyonel yazarlık yaptı.

Bizleri FacebookInstagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.